Humidor - przechowywanie cygar

Humidor
magiczna skrzynka



Humidor to pojemnik lub pomieszczenie gdzie możemy kontrolować i regulować wilgotność , parametr bardzo waży dla dobrej kondycji przechowywanych cygar. Jeśli chodzi o humidory skrzynkowe (najpopularniejsze) w których przechowujemy cygara to są one wykonywane z użyciem: litego drewna, płyt MDF, ozdobnych fornirów i szkła zaś okucia czyli zawiasy, zamki, i obudowy higrometru i nawilżaczy to metal (czasami pokrywany złotem).

Drewno wewnątrz humidora
Wewnątrz humidora stosuje się najczęściej trzy rodzaje drewna: hiszpański cedr (najbardziej popularny), honduraski mahoń i amerykański/kanadyjskie czerwone drzewo cedrowe

Hiszpański cedr - sprowadzany jest z krajów Ameryki Południowej i Środkowej, głownie z Brazylii. Niekiedy na powierzchni drewna może pojawić się żywica. Wcześniejsze, solidne wysuszenie i wysezonowanie drewna zmniejsza ryzyko powstania nacieków  żywicy na powierzchni surowego (nielakierowanego) drewna. Jego charakterystyczny aromat chroni drewno przed szkodnikami. Kolejnymi zaletami są :  wysoka zdolność do absorbowania wilgoci, pozytywny wpływ na smak cygar oraz wspomaganie procesu ich starzenia cygar. Jest to najlepszy typ drewna do długoterminowego przechowywania cygar. Wszystkie marki humidorów Adorini i Lucca di Maggio wykończone są wewnątrz tym rodzajem drewna.
Honduraski mahoń - jego właściwości absorbcji są porównywalne z hiszpańskim cedrem, jednakże nie jest tak bardzo aromatyczny, dlatego też jego wpływ na ochronę cygar przed szkodnikami jest znacznie mniejszy. Dodatkowo nie powoduje oczekiwanego aromatyzowania cygar.

Amerykański czerwony cedr - posiada najbardziej intensywny zapach, jednak ta cecha przestaje być zaletą dla dłuższego przechowywania cygar, ponieważ przyjmują one mocno drewniany aromat, który nie jest pożądany w takim stężeniu. Niemniej, stosowany jest dość często przez producentów humidorów, ze względu na tani koszt produkcji i brak zagrożenia występowania żywicy.

BARDZO WAŻNE – powłoka drewna wewnątrz naszego humidora musi być surowa, tak by cały czas współpracowała z atmosferą w skrzynce tj. wchłaniała lub oddawała wilgoć.

Konstrukcja - Budowa

W sprzedaży można znaleźć dwa typy budowy humidorów:

  1. Zbudowany z MDF ( ang. medium density fiberboard), z zewnątrz wykończony płytą z litego drewna (np. drzewo wiśniowe, jesion, brzoza czy klon), wewnątrz pokryty hiszpańskim cedrem.
  2. Cała skrzynia humidora zbudowana z litego drewna i wewnątrz wykończona hiszpańskim cedrem. Niekiedy cała konstrukcja wykonana jest z hiszpańskiego cedru , który wewnątrz jest surowy.

Humidory z litego drewna, wbrew powszechnej opinii, nie spełniają swoich funkcji lepiej od tych jedynie powlekanych wewnątrz cedrem. Panująca  wewnątrz humidora wilgoć powoduje napięcie jego ścian. Znacznie mniejszemu rozszerzeniu, w momencie długotrwałej wilgotność, ulega płyta MDF, dzięki temu zostają zmniejszone możliwości deformacji i pęknięć pokrywy humidora. Humidory wykonane z litego, hiszpańskiego cedru są bardziej narażone na wygięcia i niszczenie spowodowane miękkością tego typu drewna. Dlatego też pokrywający je lakier ma zdecydowanie  zmniejszoną odporność. W przypadku humidorów z MDF, lakier o wysokim połysku trzyma się powierzchni znacznie lepiej. Powyższe cechy wskazują, ze lepszym wyborem jest humidor, którego konstrukcja oparta jest na płycie MDF a jej powierzchnie zostają pokryte oddzielnymi warstwami drewna: surowy cedr wewnątrz i ozdobne naturalne forniry na zewnątrz.

Rodzaj pokrywy (drzwiczki)

Rozważając kupno humidora z przeszkloną lub litą pokrywą warto spojrzeć na poniższe cechy. Do przechowywania cygar, które będą skonsumowane (wypalone) w ciągu kilku miesięcy każdy typ humidora spełni się idealnie. Jednak, by móc przechowywać cygara przez lata, żeby możliwy był w nich proces dojrzewania smaku należy wybrać humidor z całkowicie drewnianym korpusem. Posiadając humidor ze szklanym wiekiem należy bezwzględnie chronić go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które mogą spowodować  niepożądane odbarwienia cygar i prawdopodobnie wpłynąć na ich aromat . Humidory całkowicie szklane są idealnym rozwiązaniem do przechowywania cygar w restauracjach i hotelach, gdzie ich głównym zadaniem , przy szybkiej rotacji, jest zachęcenie potencjalnego klienta do zakupu ( kupujemy przecież oczami ). Humidory gabinetowe  ze szklanymi drzwiczkami równie dobrze nadają się przechowywania cygar jak każdy inny typ humidorów. Jednak warto pamiętać o pozostawieniu cygar w fabrycznych opakowaniach, to zagwarantuje lepszą jakość cygar ponieważ cedr, z którego zbudowane są skrzyneczki zapewni odpowiednie warunki aromatyczne i zaciemnienie naszym skarbom.

Cena, a jakość humidora

W ostatnim czasie ceny humidorów drastycznie spadły . Potencjalnych nabywców może zaskoczyć wielkie zróżnicowanie cen poszczególnych humidorów od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Podstawowe wymagania , którym musi sprostać humidor to przede wszystkim utrzymanie poziomu wilgotność na względnie stałym poziomie ( około70 %) jak również zachowanie jednostajnych warunków klimatycznych w każdej wewnętrznej część. Następujące kryteria umożliwiają zachowanie funkcjonalności  humidora: użycie odpowiedniego systemu nawilżania, wewnętrzne obicie oraz możliwy, wewnętrzny obieg powietrza. System nawilżania  - najważniejszy, wymieniony jako pierwszy, jest podstawą każdego humidora. Najlepsza opcję stanowią elektroniczne systemy nawilżania , gdzie nawilżacz sam kontroluje ustaloną wilgotność i zależnie od potrzeb reguluje nawilżanie. Wśród nawilżaczy pasywnych preferowane są nawilżacze polimerowe, lepiej sprawujące swoje funkcje od nawilżaczy gąbkowych. Wewnętrzne obicie z hiszpańskiego cedru pozwala na dostatecznie wysoką absorbcje wilgoci i gwarantuje stałe warunki klimatyczne. Dodatkowo , liczy się także grubość drewna, która jest zazwyczaj niewystarczająca, aby móc korzystać z zalet tego obicia. Warto jest, wiec zwrócić uwagę na to czy płyta wykończeniowa z hiszpańskiego cedru jest grubsza niż 1 – 2 mm. Obieg powierza – jest ostatnią podstawową cechą wewnątrza humidora. Przy zakupie należy rozważyć, czy budowa humidora, konstrukcja półek i miejsce znajdowania się dodatkowych elementów umożliwia swobodną cyrkulacje powietrza  we wszystkich jego częściach. Te warunki spełniają zwłaszcza humidory z serii Adorini deluxe, które zostały zaprojektowane z szczególnym naciskiem na utrzymanie wentylacji i jednolitych warunków klimatycznych, dzięki innowacyjnym „żeberkom” wentylacyjnym na dnie i w ściankach bocznych oraz otworach wentylacyjnych. Warto pamiętać, że szczelny humidor gwarantuje utrzymanie stałego poziomu wilgotności. Dodatkowo o jakości humidora mogą decydować: zawiasy, które powinny być wytrzymałe i trwałe, użycie odpowiedniego i dokładnego higrometru (preferowane są higrometry oparte na systemie włosowym) , mocny korpus , który ułatwi izolacje od środowiska zewnętrznego oraz wysoka jakość nałożonego lakieru.

Wilgotność
Wewnątrz humidora powinna panować wilgotność o wysokości w przedziałach 68 – 74 %. Taka właśnie wilgotność pozwala na wartościowe i korzystne dojrzewanie , jak i ewoluowanie smaku cygara oraz wspomaga równomierne spalanie się. Przy tej wilgotności (średnio 70 %) i temperaturze 18  ͦC w skład powietrza wchodzi około 10 gramów wody na metr sześcienny, co umożliwia wchłanianie przez cygara odpowiedniej ilości wilgoci , tj. 14% własnej masy. Zbyt wilgotne środowisko wpływa bardzo niekorzystnie na smak i palenie się cygara. Powoduje , że jego aromat staje się zbyt ciężki i kwaśny. Natomiast suche cygara spalają się zbyt szybko i są kruche, a ich smak przestaje zadawalać poprzez agresywny i lekko gorzkawy ton.
Przy wilgotności powyżej 80% należy zachować szczególną ostrożność i podjąć kroki, które obniżą jej poziom, gdyż permanentne  przechowywanie cygar w takim środowisku powoduje gnicie i możliwość pleśnienia. Nawilżacze akrylo-polimerowe, takie jak nawilżacze mogą być napełniane tylko i wyłącznie woda destylowaną, która ma przewagę nad zwykłą woda z kranu pod wieloma względami. Głownie chroni nawilżacz przed zwapnieniem i pleśnią. Woda z kranu zawiera chlor i bakterie, które nie maja pozytywnego wpływu na jakość przechowywanych cygar, mianowicie powodują niepożądany zapach wewnątrz humidora i mogą sprzyjać pojawianiu się pleśni. Zaś do uzupełniania substancji czynnej w nawilżaczach gąbkowych można stosować dwa rodzaje płynów: wodę destylowaną oraz roztwór glikolu propylenowego (mieszanina glikolu propylenowego i wody destylowanej w stosunkach 1:1).
Glikol propylenowy to bezbarwny, nieszkodliwy płyn, aktywnie zapobiegający powstawaniu pleśni i wykwitów bakteryjnych na cygarach, a co ważniejsze jest zdolny do tworzenia cienkiej warstwy na powierzchni nawilżacza, która sama reguluje i automatycznie stabilizuje wilgotność do odpowiedniej , średniej wilgotności (tj. 70%). Znaczy to, ze absorbuje wilgotności powyżej 70% oraz emituje wilgoć przy niższym niż 70% poziomie wilgotności.

Rodzaje nawilżania
Nawilżacz polimerowy czy gąbkowy? W ciągu kilku ostatnich lat producenci nawilżaczy eksperymentowali, próbując alternatywnych sposobów nawilżania. Ostatecznie tylko nawilżacze wykorzystujące polimery akrylu zostały najbardziej pożądanym rozwiązaniem w humidorach. Cały czas popularność tego rozwiązania wzrasta i jego sprzedaż rośnie przy malejącym popycie na nawilżacze gąbkowe.


Jak często należy napełniać nawilżacz?
Nawilżacze polimerowe (np. nawilżacz Adorini deluxe premium), napełniane wodą destylowaną, należy uzupełniać mniej więcej raz na trzydzieści dni, jednak zależy to od kilku czynników: liczby przechowywanych cygar, wilgotności na zewnątrz i temperatury, ale także od częstotliwości z jaką otwieramy humidor.

Higrometr cyfrowy czy analogowy ?

Obecnie na polskim rynku mamy dostępne dwa rodzaje higrometrów cyfrowe (elektroniczne) skalibrowane fabrycznie lub w niewielu przypadkach z możliwościa kalibracji. Często higrometry te mierza także temperaturę oraz pokazują minimalne i maksymalne wartości. Jedyna

Dokładność pomiarów
Ważną zasadą jest, aby wszystkiego rodzaju higrometry, przed wprowadzeniem do humidora, dokładnie skalibrować, dzięki temu ich odczyt będzie wiarygodny. Dodatkowo warto powtarzać tę czynność około raz do roku. Szczególnie dokładne w pomiarach wilgotności są higrometry włosowe Adorini, które są wyjątkowo odporne na wysoką wilgotność, jak powinna panować wewnątrz humidora . Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nawet najwyższej jakości higrometry mogą zagwarantować jedynie dokładność pomiarową rzędu +/- 2%. Jeżeli korzysta się z humidora wyposażonego w higrometr sprężynowy, powinno się zwracać szczególną uwagę na wahania poziomu wilgotności.

Przygotowanie nowo nabytego humidora
Po zakupie nowego humidora należy go należycie przygotować, aby stworzyć dogodne warunki dla cygar. Drewno wewnątrz humidora  musi mieć odpowiednią wilgotność , w przeciwnym razie, suche drewno wyciągnie wilgoć z umieszczonych w nim cygar. Należy umieścić szklankę, napełnioną woda destylowaną i pozostawić na około 3 doby. Można ten proces przyśpieszyć, wkładając szklankę z podgrzana wodą destylowaną. Dzięki temu nasz czas oczekiwania zmniejszy się do jednej doby.


Kalibracja Higrometru
Istnieją dwie powszechne metody kalibracji higrometru. Pierwsza, zalecana i najbardziej dokładna jest trochę bardziej kłopotliwa i wymaga większej ilości czynności. Na początku musimy przygotować roztwór soli ( około 1 łyżka soli zwilżona jedynie kilkoma kroplami wody, sól nie powinna się rozpuścić, lecz jedynie nasiąknąć wodą ). Przygotowany roztwór należy zamknąć w szczelnym pudełku razem z higrometrem na około 8 godzin. Po tym czasie poziom wilgotność w pudełku powinien wynosić 75%. Dlatego też za pomocą śrubokręta trzeba uregulować wskaźnik higrometru, tak żeby wskazywał 75%. Druga metoda, zdecydowanie mniej dokładna jest też miej czasochłonna. Higrometr należy dokładnie obwinąć nawilżoną szmatką i poczekać około 1,5 godziny. Po upływie tego czasu można uregulować wskaźnik higrometru na 96%.

Napełnianie nawilżacza
Jeżeli jesteś posiadaczem nawilżacza gąbkowego należy umieścić go w głębokim naczyniu wypełnionym glikolem propylenowym. Jeśli natomiast jesteś w posiadaniu nawilżacza polimerowego zanurz go w pojemniku z woda destylowaną. Tak przygotowane nawilżacz pozostawiamy w naczyniu przez około 5 minut, aby mógł swobodnie wchłonąć odpowiednią ilość płynu. Po wyjęciu nawilżacza z naczynia zaleca się delikatne potrząśnięcie w celu usunięcia nadmiaru płynu, warto również przetrzeć go z zewnątrz. Teraz pozostaje jedynie umieścić nawilżacz w humidorze i regularnie sprawdzać stan wilgotności

Wietrzenie
Aby dostarczyć wystarczającą ilość świeżego powietrza, niezbędnego do prawidłowego dojrzewania aromatu cygar, należy wietrzeć humidor przynajmniej dwa razy w miesiącu.


Temperatura
Odpowiednia temperatura do przechowywania cygar w humidorze to 18 - 21  ͦC. Wyższe temperatury nie wpływają korzystnie, sprzyjają jedynie rozwojowi szkodników oraz gniciu cygar. Dlatego sugerujemy, aby humidor nie był wystawiony bezpośrednio na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Przy niższych temperaturach zostaje zaburzony proces rozwoju aromatu i dojrzewania cygar, stąd zimne piwniczki do przechowywania wina, nie są dobrym pomieszczeniem dla cygar.

Jak długo można przechowywać cygara?
Cygara można przechowywać przez dowolną ilość czasu. Wysokiej jakości cygara, z czasem wykształcają pełniejszy aromat, dlatego dłuższe przechowywanie jest jak najbardziej odpowiednie. Jednak trzeba zapewnić im optymalne warunki dojrzewanie takie jak : wilgotność na względnie stałym poziomie 67-75% oraz wietrzenie. Należy pamiętać również, aby średnio 2 razy na miesiąc przeprowadzić rotacje cygar, aby zapobiec nierównomiernemu procesowi dojrzewania, spowodowanego nierównym poziomem wilgotności wewnątrz humidora.

Dojrzewanie cygar
Cygara premium, przed trafieniem do sprzedaży, ulegają procesowi dojrzewania przez około 6 miesięcy. Chcąc się upewnić, że paląc takie cygaro, mamy odczynienia z najwyższej klasy smakiem, radzimy, by po zakupie, pozwolić im dojrzeć w naszym humidorze kolejne od trzech do sześciu miesięcy. Dzięki temu cygara z pewnością nabiorą bardziej delikatnego, zbalansowanego aromatu. Cygara vintage potrzebują szczególnie dużo czasu, by osiągnąć najlepszy aromat, bo nawet od kilku do kilkunastu lat. Długość przechowywania cygar to indywidualna preferencja w zależność od tego w jakim aromacie i smaku cygar gustujesz. Zmieniając czas ich dojrzewania, łatwo stwierdzisz, jaki odpowiada Tobie najbardziej.

Absorbowanie zapachów

Cygara są zdolne do przybierania aromatów z otoczenia. Nabierają zapachu cedru, drewna wewnątrz humidora, ale także przejmują aromaty od cygar , znajdujących się w tym samy humidorze. Aby tego uniknąć, w humidorze znajdują się przedziałki, dzięki którym możemy je posegregować. Aby jednak całkowicie zminimalizować ryzyko mieszania się aromatów warto przechowywać cygara różnych marek w osobnych humidorach lub w firmowych opakowaniach, a następnie w humidorach gabinetowych. Powszechna reguła mówi jednak, żeby cygara o różnej mocy i o innym kraju pochodzenia, przechowywać osobno.

Co z foliowymi opakowaniami na cygarach ?
Celofan nadaje ochronę cygarom przed utratą wilgotność podczas transportu. Zatrzymanie go lub usuniecie przed włożeniem do osobistego humidora jest kwestią wyboru. Pewne jest, ze  pozostanie go ułatwia obronę przed mieszaniem się aromatów , z drugiej strony usunięcie go wspomaga proces dojrzewania. Dodatkowo dochodzą tu względy estetyczne.
Jeśli Twój humidor jest ubogi w przegrody, uniemożliwiające asymilacje aromatów od innych cygar, a wolisz cieszyć się ich oryginalnym smakiem, przechowuj je w fabrycznym , foliowym opakowaniu.

Taka sama sytuacja jest z cedrem, którym owinięte są czasami cygara. Jest to całkowicie indywidualna preferencja.

Pleśń
Zdarza się, ze na powierzchni liścia okrywowego pojawiają się plamy. Bez obaw, są to najczęściej wyniki normalnego procesu starzenia się cygar. Są to zmiany w kolorze biało-szarym, które łatwo można zetrzeć szmatką. Nie wpływają negatywnie na jakość palenia się cygara, czy na jego smak. W gorszym wypadku plamy te mogą być kruche i przybierać kolor zielono-niebieski – to z pewnością pleśń. Powstaje ona na cygarach pod wpływem zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Aby uniknąć nie potrzebnych przykrości, należy takie cygara jak najszybciej usunąć z humidora, a sam humidor dokładnie wytrzeć suchą szmatką. Warto również sprawdzić nawilżacz, jeżeli w jego wnętrzu zobaczymy wykwity pleśni, trzeba go bezwzględnie wyrzucić i wymienić na nowy.

Chrząszcz tytoniowy

Jeżeli dostrzeżemy na zewnętrznych liściach cygar niewielkie otworki, możemy spodziewać się , ze w ich wnętrzu grasuje robak. Atak szkodnika wywołany jest najczęściej przez długo utrzymujące się wysokie temperatury w humidorze (poniżej 21 stopni owad ten nie żeruje ). Aby mieć pewność, że nie zostanie zniczczona większa ilość cygar, bezwzględnie należy obejrzeć wszystkie cygara i odseparować te zainfekowane. Dobrym pomysłem jest tez gruntowne wyczyszczenie humidora. Dodatkowo, aby całkowicie wyeliminować możliwość dalszych zniszczeń naszych cygar można włożyć je na parę dni do zamrażalnika, oczywiście przedtem zabezpieczając je przed utratą wilgoci i przypadkowym pochłonięciem zapachów naszych mrożonek. Odmrażanie powinniśmy przeprowadzać  BARDZO powoli i stopniowo, aby zapobiec pękaniu liści.

Zbyt niska wilgotność
Należy pamiętać, że odchylenia rzędu kilku procent nie stanowi większego problemu, wynikać to może z niedokładności pomiarów wilgotności. Spadek wilgotności zaraz po umieszczeniu w nim suchych cygar tez jest rzeczą normalną. Po kilku dniach wilgotność powinna się ustabilizować. Chwilowy spadek powodować może: zbyt długie wietrzenie lub częste otwieranie humidora by nacieszyć oczy widokiem pięknych cygar. Żeby ustabilizować poziom wilgotności w humidorze, należy przede wszystkim uzupełnić nawilżacz wodą destylowaną (nawilżacz polimerowy) lub roztworem glikolu propylenowego ( nawilżacz gąbkowy).Okazać może się również, ze higrometr jest źle skalibrowany, warto wiec przeprowadzić ten zabieg ponownie ( patrzŕkalibracja higrometru). Jeśli nagły spadek wilgotność nastąpił po dłuższym czasie używania, może to wynikać z wadliwości humidora. Używanie wody niedestylowanej, może prowadzić do zatykania por nawilżacza, a używanie zbyt dużej ilość glikolu propylenowego powoduje zapobieganie wchłanianiu się wody destylowanej do ścian.

Zbyt wysoka wilgotność
Należy pamiętać, że odchylenia rzędu kilku procent nie stanowi większego problemu, wynikać to może z niedokładności pomiarów wilgotności. Kiedy mamy problem z zbyt wysoką wilgotnością warto w pierwszej kolejność upewnić się , czy jest odpowiednio skalibrowany, bądź po prostu powtórzyć czynność. Jeżeli jesteś posiadaczem nawilżacza gąbkowego, sprawdź poziom glikolu propylenowego. Być może nadszedł czas, by go uzupełnić

Żywica w humidorze
Zdarza się, zę drewno użyte do produkcji humidorów nie zostaje przedtem porządnie wysuszone, skutkuje to późniejszym wydzielaniem się żywicy na powierzchni ścian humidora. Żywica hiszpańskiego cedru jest bardzo klejąca i z łatwością usunie się ją acetonem. Pamiętajmy , że po użyciu środków czyszczących, humidor należy porządnie wywietrzyć, zanim trafią do niego cygara. Dodatkowo miejsca z wyciekiem żywicy powinny zostać przetarte drobnoziarnistym papierem ściernym. Warto pamiętać, ze żywica nie ma wpływu na jakość cygar, może jedynie uszkodzić i posklejać zewnętrzne liście cygar.

Przesuszone cygara
Istnieje możliwość przywrócenia wcześniejszej wilgotność zbyt wysuszonym cygarom. Należy to robić stopniowo, poprzez delikatne podwyższanie poziomu wilgotność wewnątrz humidora. Warto pamiętać, ze przesuszone cygara są niezwykle kruche i łatwo się łamią, dlatego powinniśmy wykonywać wszelakie zabiegi z wyjątkową ostrożnością. Już po około dwumiesięcznym pobycie cygar w dobrych warunkach, cygara powinny odzyskać zdatność do spożycia i zbliżyć się jakościowo do pierwowzoru.

Humidory i akcesoria w naszej ofercie:

Pełna oferta humidorów
Humidory Adorini

Humidory Przenośne
Humidory Lucca di Maggio
Higrometry i termometry
Nawilżacze
Inne akcesoria


polecam i zapraszam