Cygara Honduraskie

Cygara z Hondurasu
(historia uprawy tytoniu, rody cygarowe, specyfika itp.)Chcesz kupić naprawdę dobre cygara? Nie zawsze od razu muszą być to te, które pochodzą z Kuby, chociaż to właśnie tamtejsze są obecnie synonimem najwyższej jakości. Trzeba jednak wskazać, że także tytoń pochodzący z innych krajów jest pod względem swojego nadzwyczajnego smaku i aromatu podczas palenia naprawdę godny uwagi. Warto między innymi popatrzeć na to, co oferuje w tej kwestii Honduras. To państwo położone w Ameryce Środkowej które dostarcza doskonałe cygara a także sam tytoń wykorzystywany na całym świecie przez znane marki do sporządzania wyśmienitych blendów.

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to tytoń z Hondurasu praktycznie pod względem swojej jakości nie odbiega od kubańskiego, jednakże często uznawany jest za nieco inny (odmienny) w smaku. Jeśli lubisz poznawać nowości, wtedy spróbowanie niektórych cygar z Hondurasu będzie mogło być dla ciebie naprawdę doskonałym pomysłem, ponieważ to właśnie one w ostatnim czasie zyskują dużą popularność i kupują je wielbiciele cygar ręcznie robionych na całym świecie. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu, gdzie uprawiany jest dokładnie honduraski tytoń, jaka jest historia jego uprawy, a także jakie są godne uwagi marki cygarowe. Warto też przyjrzeć się poszczególnym osobom związanym z biznesem cygarowym, a także wiedzieć, gdzie można zakupić dla siebie cygara i jakie marki dostępne są w naszym kraju. Zapraszamy zatem do lektury.

Tytoń w Hondurasie – krótko o historii
Honduras to państwo, które położone jest w Ameryce Środkowej. Znajduje się ono pomiędzy ciepłymi wodami Morza Karaibskiego a Oceanu Spokojnego. Graniczy z takimi państwami jak Gwatemala, Nikaragua oraz Salwador, które także znane są z uprawy tytoniu i w nich również działa wiele firm związanych z biznesem tytoniowym i cygarowym. Honduras to kraj w dużej mierze górzysty, większość jego powierzchni do malownicze wzniesienia, które znaczą panoramę. Klimat w Hondurasie jest równikowy, gorący i wilgotny, co także sprawia, że tamtejsze pola stają się wspaniałą przestrzenią do uprawy rośliny jaką jest tytoń.

Obecnie w kraju tym powstaje coraz więcej plantacji tytoniu. Warto też wskazać na tamtejsze żyzne, wulkaniczne gleby, które bardzo w tym pomagają. Jeśli zatem chodzi o warunki naturalne, to Honduras oferuje je na rzeczywiście wysokim poziomie, dzięki czemu tytoń tam uprawiany posiada zbliżone warunki do tych, w jakich rośnie na Kubie. Co warto też dodatkowo zaznaczyć, także sporo nasion tytoniu pochodzi z tej wyspy, co sprawia, że różnice jakościowe pomiędzy tytoniem kubańskim a honduraskim są naprawdę nieduże i sporo zależy od tego, jaki kto ma gust, ponieważ każda odmiana także wiąże się z innym smakiem. Tytoń pochodzący z Kuby jest zazwyczaj delikatniejszy w smaku, z kolei ten z Hondurasu bardziej ostry i pikantny, ale uprawiane są tam także odmiany dające subtelniejsze doznania smakowe.

Majowie i Kolumb
Historia tytoniu w Hondurasie rozpoczęła się już przed wiekami. Początkowo rósł tam dziki tytoń, który wykorzystywany był przez starożytnych Majów zasiedlających niegdyś te tereny. Należy wskazać, że obecnie plantacje wybierają sporo nowych odmian, ale także uprawiane są tam starsze odmiany tytoniu, które zostały przywiezione między innymi ze wspomnianej wcześniej Kuby. Przez długi czas jednak europejska cywilizacja w ogóle nie zdawała sobie sprawy z tego, że istnieje coś takiego jak tytoń. Dopiero wyprawa Kolumba do Nowego Świata przyniosła tutaj ogromne zmiany. Jej członkowie zauważyli, że rdzenna ludność paliła liście tytoniu, co zapoczątkowało jego karierę także w Europie. Jak sytuacja wygląda obecnie w Hondurasie? Dzisiaj plantacje mają się tam bardzo dobrze, także firmy zajmujące się produkcją cygar świetnie sobie radzą. Nie zawsze jednak tak było, ponieważ w przemyśle tym przeszkadzało wiele wydarzeń, zarówno tych związanych z samym państwem i jego sytuacją, jak i katastrof naturalnych, które dotykały Amerykę Środkową.

Z Kuby na Honduras
Przede wszystkim początek szerzej zakrojonej historii tytoniu w Hondurasie rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wraz z rewolucją na Kubie opuściło ją wiele ludzi w tym także plantatorów tytoniu i producentów cygar. Niektórzy z nich postanowili osiedlić się w Hondurasie i to tam kontynuować swoje rody cygarowe i rozwijać biznes. Właśnie wtedy Honduras zaczął odgrywać większą rolę, gdy chodzi o przemysł tytoniowy i cygarowy. Do tego warto też wskazać, że spore znaczenie miało nałożenie przez Stany Zjednoczone embarga na produkty z Kuby, co dotknęło także tamtejszą branżę cygarową i tytoniową, a jednocześnie stworzyło świetne warunki do jej rozwoju na Hondurasie. W związku z tym lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte były tam pod względem rozwoju tych branż bardzo aktywne. Cały czas przygotowywano nowe plantacje, powstawały nowe fabryki cygar. Także pociągnęło to za sobą coraz lepszą jakość tamtejszych wyrobów cygarowych, które zaczęły konkurować z innymi na rynku, także tymi kubańskimi.

Zamieszki i katastrofy
Niemniej jednak nie trwało to długo, ponieważ w latach osiemdziesiątych doszło do wojny z sąsiadującą z Hondurasem Nikaraguą, co przełożyło się na cały biznes tytoniowo-cygarowy. Również w latach osiemdziesiątych wiele plantacji zostało zaatakowanych przez pleśń, co znacznie zmniejszyło plony, a tym samym uderzyło mocno w tę branżę. Lata dziewięćdziesiąte odbywały się w dużej mierze pod znakiem dalszego rozwoju branży po okresie stagnacji, ale nie obyło się też bez problemów. W roku 1998 Honduras został w dużej mierze spustoszony przez huragany, co także stało się przyczyną zniszczenia lokalnych plantacji i fabryk cygar. Także i dzisiaj wiele z nich zagrożonych jest przez powodzie czy huragany, ale nie przeszkadza to tamtejszej branży w rozwoju. Obecnie Honduras produkuje około 40 milionów sztuk cygar rocznie, z czego większość trafia za granicę. Sporo tytoniu jest także eksportowanego z tego kraju do innych, gdzie przygotowywane są z niego cygara. Coraz więcej światowych marek zauważa, że jakość tytoniu pochodzącego z Hondurasu naprawdę jest na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też można znaleźć go w cygarach tych marek, które cenią się najbardziej. To wszystko powoduje, że każdy smakosz cygar powinien spróbować tych produktów, ponieważ być może dla niego staną się ulubionymi – przekonało się już o tym naprawdę sporo osób!

Miejsca upraw tytoniu na Hondurasie
Tytoń na Hondurasie uprawiany jest trzech strategicznych lokalizacjach, gdzie ma on również do tego najlepsze warunki. Doskonała pogoda, żyzne gleby sprawiają, że tytoń rośnie tam naprawdę świetnej jakości. Gdzie zatem znajdują się najbardziej znane plantacje honduraskiego tytoniu? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.


Copan
Przede wszystkim trzeba wskazać, że to region Copan. Właśnie tam znajduje się najwięcej plantacji i manufaktur cygar, gdzie specjaliści w ich ręcznym zwijaniu przygotowują je ze starannie wyselekcjonowanych liści. Także w regionie Copan rośnie mityczny dziki tytoń, w rejonach gdzie rozwijała się cywilizacja Majów.

Dolina Talanga
To drugie ważne miejsce w przypadku Hondurasu. Trzeba wskazać, że nie daje ono aż tak świetnych warunków do uprawy tytoniu, gdyż to region górzysty i wietrzny. To niekorzystnie wpływa na liście tytoniu, które zwyczajnie łamią się przy większych podmuchach wiatru. Niemniej jednak dobra temperatura i bogate gleby powodują, że także i tam znajduje się sporo plantacji tytoniu. Dla bezpieczeństwa często są one dodatkowo chronione za pomocą dużych namiotów, które sprawiają, że tytoń nie jest tak łatwo niszczony przez wiatry.

Dolina Jamastran
To region, w którym również znajduje się wiele ważnych plantacji tytoniu. Właśnie tam zlokalizowane jest miasto Danlí w departamencie El Paraiso, które dla honduraskiej branży tego typu ma duże znaczenie. W Dolinie Jamastran zbiera się wysokiej jakości tytoń, tamtejsze ziemie są żyzne, również w tam swoje siedziby ma wiele firm zajmujących się produkcją cygar miedzy innymi doskonała wytwórnia Tabacalera Zapata. To trzy najważniejsze dla honduraskiego przemysłu tytoniowo-cygarowego miejsca. Na terenie kraju rozsianych jest jeszcze sporo innych plantacji, gdzie uprawiany jest tytoń i mieszczą się manufaktury cygar, ale trzeba wskazać, że właśnie te z nich są najbardziej znane.

Specyfika honduraskiego tytoniu i cygar
Każdy znawca cygar doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wyroby te mogą znacznie różnić się w zależności od odmiany tytoniu oraz miejsca jego uprawy. Dlatego cygara wytwarzane na Kubie w większości przypadków są dość łagodne, nie mają dużej mocy. Z kolei jeśli chodzi o cygara pochodzące z Nikaragui, Meksyku czy też właśnie z Hondurasu, to są one już przeważnie bardziej intensywne w smaku. Trzeba lubić ten wyjątkowy pikantny smak, nieraz określany też jako pieprzny. Cygara te zatem będą odpowiadały tym, którzy szukają bardziej mocnych wrażeń. Nie znaczy to jednak wcale, że tamtejsze marki zawsze oferują takie doznania palącym cygara. Sporo z nich ma także na sprzedaż cygara, które są bardziej delikatne, cygaretki idealne dla kobiet, więc można na pewno wybrać też coś, co będzie dopasowane do swojego gustu. Trzeba tylko oczywiście się nieraz naszukać, ponieważ wybranie pierwszych lepszych produktów nie będzie dobrym pomysłem i można zrazić się wtedy do cygar pochodzących z danego regionu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na to, aby przetestować kilka z nich. Na szczęście dzisiaj jest to możliwe także w przypadku Polski. Sporo sklepów internetowych oferuje specjalne zestawy, które składają się z kilku różnych typów cygar. Można także zakupić pojedyncze sztuki, aby wyselekcjonować dla siebie te najlepsze.

Marki cygar z Hondurasu
Honduraskie cygara to dość dużo marek, w tym też takich, których nazwy znane są na całym świecie. Wysokiej jakości honduraski tytoń wykorzystywany jest w wielu zagranicznych cygarach, wobec tego produkty z niego wykonane są rzeczywiście godne polecenia, a przynajmniej warte spróbowania. Niektóre marki są nowe, inne z kolei mają już za sobą dość długą historię.

Warto wskazać między innymi na takie marki cygar jak te będące w naszej ofercie:To tylko niewielka ich część, ponieważ jest ich znacznie więcej, ale to te, które cieszą się największą popularnością i naprawdę doceniane są na całym świecie. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie z nich odznaczają się specyfiką cygar honduraskich, czyli nie są intensywne w smaku. Ponadto sporo z nich także ma różne kształty i rozmiary, więc można dobrać je do swoich oczekiwań. Dodatkowo też koszty zakupu tych właśnie cygar wcale nie są takie wysokie, chociaż można też znaleźć takie z nich, które naprawdę są drogie, ale tutaj płaci się głównie za jakość.

Jak zostało wskazane już wcześniej, cygara z Hondurasu to zawsze wykorzystanie najlepszych materiałów, czyli tytoniu, który rośnie w tamtejszych najżyźniejszych regionach. Jeśli chodzi o jego sort, to także liście są dokładnie wybierane, aby spowodować, że wszystkie cygara z nich przygotowane będą najwyższej klasy. Również liście są fermentowane w specjalnych warunkach, a następnie ręcznie rolowane. Trzeba przy tym wskazać, że najlepsze marki zatrudniają tylko doświadczonych specjalistów w produkcji cygar, takich, którzy mają w tej dziedzinie spore doświadczenie, a w związku z tym przygotowują również najlepsze cygara. To naturalnie kosztuje, więc, jak zostało wcześniej wspomniane, niektóre marki się cenią i za ich wyroby trzeba będzie zapłacić więcej.

Kto stoi za honduraskimi cygarami?
Z produkcją honduraskich cygar związanych jest dość dużo osób, które wcześniej mieszkały na Kubie. W trakcie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku sporo z nich przeprowadziło się do Hondurasu i właśnie tutaj rozpoczęli oni swój biznes. W trzech regionach – Dolinie Talanga, Dolinie Jamastran oraz Copanie są obecnie zlokalizowane największe plantacje i manufaktury cygar w całym Hondurasie. Rezyduje tam również sporo rodów cygarowych. Warto między innymi wskazać tutaj na dwa nazwiska, które rozpropagowały honduraskie cygara na całym świecie. To sir Rolando Reyes oraz Nestor Plasencia, którzy z honduraskimi cygarami związani są od dawna. Należy wskazać, że to oni doprowadzili swoje fabryki i plantacje do sukcesu, stale powiększając jakość swoich wyrobów. Rolando Reyes jest obecnie jednym z najbardziej słynnych producentów honduraskich cygar. Rezyduje on w miejscowości Danlí, która znajduje się w Dolinie Jamastran i tam znajdują się jego plantacje i fabryki. Między innymi znany jest on z takich marek jak Rocky Patel czy Puros Indios, a także wielu innych. Drugą wartą uwagi osobą jest wspomniany już Nestor Palsencia. Zajmuje się on między innymi biznesem cygarowym w Hondurasie i Nikaragui, biorąc stamtąd najwyższej jakości tytoń i tworząc z niego wspaniałe cygara. Jego miejscem jest także Dolina Jamastran, gdzie znajdują się jego fabryki i plantacje.

Gdzie kupić cygara z Hondurasu?
Jeśli interesuje cię zaopatrzenie się w cygara z Hondurasu, wtedy możesz zrobić to łatwo także w polskich sklepach. Zarówno te stacjonarne, jak i internetowe pod tym względem gwarantują świetne propozycje i to nieraz z bardzo atrakcyjnych cenach można zakupić w nich cygara dla siebie. Jeśli liczy się dla ciebie wygoda zakupów, wtedy najlepszym wyjściem będą sklepy internetowe, ponieważ to właśnie one są w stanie zagwarantować atrakcyjne ceny i błyskawiczną realizację zlecenia. Można w nich kupić sporo marek honduraskich cygar, jednak nie wszystkie z nich są dostępne w każdym sklepie. Jeśli więc zależy ci na jakiejś konkretnej marce czy też pragniesz wypróbować jak najwięcej z nich, wtedy dobrze będzie na początek przejrzeć oferty rozmaitych sklepów, jeśli planuje się jakieś większe zakupy. Cygara z Hondurasu nie odróżniają się jakoś specjalnymi cenami od tych, które dostępne są w innych krajach. Średnio za jedno cygaro zapłaci się od dziesięciu do dwudziestu paru złotych, także możliwe jest nieraz upolowanie czegoś w atrakcyjniejszych cenach. Dostępne są też cygara w eleganckich cedrowych pudełkach do ich przechowywania. W tym przypadku trzeba już przygotować się na wydatki rzędu pięciuset złotych, ponieważ właśnie tyle trzeba za nie uiścić. Na początek jednak, jeśli jeszcze nigdy nie próbowało się tego rodzaju wyrobów, dobrze będzie zdecydować się na pojedyncze cygara, aby móc znaleźć dla siebie coś w dobrych cenach, by później móc zakupić już większe opakowanie.

Podsumowując, cygara z Hondurasu naprawdę są godne polecenia. Nie każdemu smakują, ponieważ są przeważnie bardziej intensywne i mocniejsze, ale mają swój wyjątkowy aromat i mogą przypaść do gustu wielu osobom. Pod względem jakości nie ustępują one przy tym cygarom kubańskim. Jeśli zatem chcesz kupić dla siebie coś nowego, wypróbować, co mają do zaoferowania inne kraje poza Kubą w dziedzinie cygar, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na sprawdzenie Hondurasu.

 

polecam i zapraszam