Cygara Kubańskie

Cygara Kubańskie


Cygara z Kuby nie bez powodu uważane są za jedne z najlepszych na świecie. To właśnie tu znajduje się wiele fabryk tego rodzaju produktów, które następnie eksportowane są do wielu krajów świata i tam znajdują nabywców już od bardzo wielu lat. Kubańskie cygara to zatem wysoka jakość, tradycja, przy tym także atrakcyjne ceny, jednak nie odnosi się to do wszystkich marek, ponieważ niektóre naprawdę mogą kosztować bardzo dużo. Także i w Polsce można kupić doskonałe kubańskie cygara.

Dostępne są one w wielu sklepach, między innymi w tych internetowych (www.tabakonline.com, www.sklep-tytoniowy.abc24.pl) , gdzie można szybko i wygodnie się w nie zaopatrzyć. Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie paliłeś lub paliłaś cygar, wtedy te kubańskie będą na pewno świetne na początek. To właśnie one wybierane są przez większość ludzi ze względu na swój klasyczny smak i aromat. Niemniej jednak nie każdemu będą odpowiadały. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, co oferują tego rodzaju cygara, gdzie się je uprawia, jakie są ich najpopularniejsze marki, gdzie można się w nie zaopatrzyć.

Uprawa tytoniu na Kubie
Niezmiernie ważne dla efektu, jaki daje całe cygaro, jest to, jaki w jego przypadku zastosowano tytoń. To on jest podstawą i powinien być jak najlepszej jakości. Różne odmiany tytoniu dają także różne smaki i aromaty. Ponadto różnych rodzajów liści używa się do zawijacza, pokryty i wkładki, czyli poszczególnych części cygar.

Kuba, która odznacza się wybitnie wilgotnym klimatem równikowym, posiada bogate, żyzne gleby. Świetnie nadają się one do uprawy tytoniu i to właśnie tam znajdują się także bardzo duże jego pola. Warunki klimatyczne sprawiają, że właśnie tytoń kubański jest uznawany za jeden z najlepszych na całym świecie. Cygara z niego wykonane posiadają tradycyjny, jedyny w swoim rodzaju ‘hawański’ aromat. Kolor liści pokrywy jest dojrzały, a smak cygara jest nieostry, pełny, wobec tego kubańskie cygara są naprawdę doskonałe i godne polecenia.

Gdzie zlokalizowane są uprawy kubańskiego tytoniu?
Najbardziej znane regiony to między innymi:

  • Semi-Vuelta
  • Remediom
  • Vuelta-Abajo
  • Partido
  • Oriente

To właśnie tam uprawiany jest tytoń najwyższej światowej jakości. Najważniejszym z nich jest Vuelta-Abajo. To właśnie tytoń stamtąd jest często synonimem perfekcyjnego tytoniu. Vuelta-Abajo jest położona w okręgi Pinar del Rio. Co roku zbierany jest tam tytoń z przeszło 100 tysięcy akrów plantacji. Tamtejsza ekonomia w dużej mierze oparta jest właśnie o produkcję tytoniu.

Trochę o historii
Trzeba wskazać, że historia palenia tytoniu na całym świecie jest dość długa. Wskazuje się, że wywodzi się ona z terenów Meksyku, ale największy wpływ na rozpowszechnienie się tej czynności miał Krzysztof Kolumb. Kiedy w roku 1492 dopłynął on do Nowego Świata, on i jego załoga zwrócili uwagę na tubylców palących tytoń, którzy robili to bardzo często i z wielkim namaszczeniem. Właśnie wtedy rozpoczęła się nowożytna kariera cygar, cygaretek i palenia tytoniu, chociaż wszystko nie stało się tak natychmiastowo, ale generalnie trzeba było na to nieco poczekać. Wbrew pozorom pierwsza manufaktura cygar wcale nie powstała na Kubie, ale w Sewilli. Dopiero po kilkudziesięciu latach tytoń dotarł do Europy, ale pierwsze fabryki cygar powstały tam dopiero w następnych wiekach. Tytoń sprowadzano wówczas z Kuby, ale też rozpoczęto jego uprawę w innych krajach, między innymi w Meksyku, Nikaragui czy Hondurasie.

Produkcja cygar kubańskich
Wiele osób uważa, że najlepsze kubańskie cygara są przygotowywane przez kubańskie dziewice, które zwijają je na swoich udach. Niestety, nic bardziej mylnego. Obecnie na Kubie, a w szczególności w okolicach Hawany, znajduje się sporo manufaktur cygar. Przede wszystkim prawdziwe i najlepszej klasy kubańskie cygara wytwarzane są tylko przez doświadczonych w tej dziedzinie mistrzów fachu. Trzeba wskazać, że ten proces wymaga bardzo dużej precyzji i wyszkolenia, ponieważ przygotowanie najlepszego cygara wcale taką łatwą rzeczą nie jest. Dlatego też osoby zajmujące się produkcją cygar na początku muszą być do tego specjalnie przygotowane i dopiero po wielu latach zyskują wszystkie potrzebne umiejętności i mogą przygotowywać cygara wysokiej klasy.

Marki kubańskich cygar
Kuba może pochwalić się naprawdę bardzo szerokim wyborem cygar, od szeroko znanych: Cohiba, Montecristo, Punch, Bolivar, Fonseca, Partagas, Punch do lokalnych, tanich marek np. Reloba. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu, co mogą one zaoferować znawcom cygar i tym, którzy dopiero rozpoczynają w tej dziedzinie swoją przygodę. Na jakie cygara wobec tego powinno zwracać się największą uwagę? Oto przegląd najpopularniejszych marek.

Cohiba. To marka cygar, która pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, ponieważ w roku 1966. Te cygara obecnie są jednymi z najbardziej cenionych na świecie, wybierane przez tych, którzy w pełni pragną poczuć smak i aromat kubańskich cygar. Marka ta przez długi czas była zarezerwowana tylko dla kubańskiego prezydenta, który częstował nią swoich gości. Jednak od niedawna, ponieważ od lat osiemdziesiątych, także każdy z nas może wypróbować te niezwykłe cygara. Do dyspozycji ma się naprawdę szeroki wybór cygar, które produkuje Cohiba. Trzeba wskazać, że każdy będzie mógł w związku z tym znaleźć tutaj dla siebie coś interesującego. Popularnością cieszą się przykładowo cygara Esplendidos, a także można zdecydować się na cygara o nazwie 1492, które zostały przygotowane specjalnie z okazji 500-lecia przybycia Kolumba do Ameryki. W tym przypadku mamy do czynienia z całą serią cygar, które cieszą się ogromną popularnością i każdy smakosz powinien wypróbować je chociaż raz. Tytoń, który wykorzystuje marka Cohiba, pochodzi z najbardziej znanej plantacji znajdującej się w Vuelta Abajo. Cygara produkowane w jednej fabryce, która zatrudnia najlepszych specjalistów w dziedzinie przygotowywania cygar. Liście są tam specjalnie przygotowywane, przechodzą proces fermentacji, a następnie zyskują w jej wyniku bardzo subtelny i delikatny smak.

Romeo y Julieta. To następna ciesząca się bardzo dużym powodzeniem marka cygar, która została stworzona przez początkującego jeden z kubańskich cygarowych rodów Alvareza y Garcia. Swoje początki ma ona w roku 1975, a nazwa marki pochodzi oczywiście od imion kochanków z dramatu Szekspira. Sama marka została upowszechniona na początku wieku XX. Warto wskazać, że jednym z jej wielbicieli był Winston Churchill. Obecnie cygara sprzedawane pod marką Romeo y Julieta są bardzo chętnie wybierane na całym świecie. Dostępne są one w szerokim wyborze rozmiarów i kształtów. Mają także swój unikatowy aromat i smak, co powoduje, że kupuje je naprawdę sporo osób. Trzeba wskazać, że i w tym przypadku tytoń używany do ich rolownia pochodzi z najbardziej znanego regionu upraw, czyli Vuelta Abajo.

Montecristo. To marka wybierana również przez bardzo wiele osób na całym świecie. Jej cygara kupowane są niezmiernie chętnie, ponieważ odznaczają się one bardzo dobrą jakością, a za sobą dodatkowo mają bardzo długą historię. Nazwa marki pochodzi naturalnie od bohatera jednej z książek Dumasa. Powstałą ona w wytwórni Upmanna. Początkowo cygara Montecristo nie cieszyły się dużym powodzeniem, ale wraz z czasem oraz z wykorzystaniem coraz lepszych materiałów, stały się one jednymi z najbardziej cenionych na świecie. Te kubańskie cygara przygotowywane są także z tytoniu pochodzącego z Vuelta Abajo, rolowane są jedynie przez doświadczone osoby, a także stale podlegają kontroli jakości, aby do klientów dostarczane były jedynie najwyższej jakości wyroby. Marka oferuje bardzo wiele rozmiarów i kształtów cygar, cały czas wypuszcza na rynek też nowości. Jej cygara charakteryzują się przede wszystkim bogatym smakiem i rozpoznawalnym dla znawców od razu aromatem.

Partagas. To kolejna znana kubańska marka cygar. Ich fabryka została założona w 1845 roku przez Don Jaime Partagasa. Dzisiaj nadal przygotowywane są one w tym samym miejscu. Do dyspozycji palacze cygar mają także dość duży wybór kształtów i rozmiarów produktów, które są uważane przez wielu za naprawdę posiadające wyjątkowy aromat.

Warto też wspomnieć o innych markach, które także cieszą się sporą popularnością. Między innymi trzeba wskazać na markę Trinidad. W tym przypadku mamy do czynienia z jednymi z najbardziej ekskluzywnych cygar na całym świecie. Produkowane są one od 1980 roku w manufakturze El Laguito. Cygara te charakteryzuje wyjątkowo precyzyjna jakość wykonania, a zastosowane w nich liście pochodzą tylko z regionu Vuelta Abajo.

Trzeba też wskazać na takie marki jak Quintero. W tym przypadku mamy do czynienia z rodem cygarowym, który powstał w miejscowości Cienfuegos i został założony przez Augustina Quintero w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Te cygara przygotowywane są ze starannie wyselekcjonowanych liści, ich smak jest bardzo subtelny i delikatny.

Następną wartą uwagi marką kubańskich cygar jest Bolivar. Została ona założona na początku XX wieku i swoją nazwę wzięła od słynnego rewolucjonisty Simona Bolivara. Cygara te charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużą mocą i są przeznaczone tylko dla tych, którzy za nią przepadają.

Innymi znanymi markami kubańskich cygar są Fonesca, która została założona w wieku XIX i cygara tej marki odznaczają się subtelnym smakiem i pakowane są w pergamin, co odróżnia je od innych kubańskich cygar. Także warto wskazać na cygara Punch, które są jedną z najstarszych marek. Została ona założona w roku 1840. Tytoń do produkcji tych cygar zbierany jest w regionie Vuelta Abajo. Także palacze kupują cygara Cuaba, które są nowością na rynku kubańskim.

To tylko przegląd niektórych z marek kubańskich cygar, w tym tych najpopularniejszych. Trzeba wskazać, że jest ich znacznie więcej, a opisanie ich zajęłoby znacznie więcej miejsca.

Pełne omówienie marek kubańskich cygar znajdziesz tutaj...

polecam i zapraszam