Cygara Meksykanskie

Cygara z Meksyku


Cygara – podobno te najlepsze pochodzą z Kuby, jednakże produkowane są również w wielu innych państwach na całym świecie. Te ułożone rurkowato i zwinięte ze sobą liście tytoniu posiadają wielu wielbicieli, którzy doceniają ich wyjątkowy aromat i smak i od czasu do czasu lubią się z nimi zrelaksować. Cygara mają za sobą długą historię, występują w szerokim wyborze, można zarówno kupić coś, co będzie kosztowało naprawdę niewiele, jak i wydać na nie fortunę, gdy mowa o renomowanych markach. Jak pod tym względem prezentują się cygara z Meksyku?


Historia uprawy tytoniu i cygar
Wszystko rozpoczęło się prawdopodobnie nawet przed VII wiekiem przed naszą erą – to właśnie z tego okresu pochodzi pewne malowidło znalezione w świątyni Majów w stanie Chiapas, w Meksyku. Widoczny jest na nim mężczyzna palący cygaro. To właśnie z języka Majów pochodzi również samo słowo „cygaro”, które w ich wymowie brzmiało „sik'ar” i oznaczało palenie tytoniu. Majowie wierzyli, że palenie zasuszonych i odpowiednio przygotowanych roślin ma działanie zdrowotne.

Początki uprawy tytoniu i palenia cygar giną zatem w mrokach przeszłości. Historia rozjaśnia się dopiero w wieku XV, kiedy to Krzysztof Kolumb dokładnie w roku 1492 dopłynął ze swoją załogą do wybrzeży Nowego Świata. To tam po raz pierwszy europejska cywilizacja zetknęła się z cygarami. Sam zwyczaj palenia tytoniu rozpowszechnił się w Europie dość szybko. Rozpoczęto wówczas w Hiszpanii, a konkretnie w Sewilli, która jest uznawana za miejsce narodzin nowoczesnych cygar, ich produkcję z kubańskiego tytoniu. XVIII wiek przyniósł w tej dziedzinie większą popularność cygarom, które powoli zaczęły rozprzestrzeniać się w całej Europie.

Obecnie tytoń uprawiany jest w naprawdę bardzo dużej liczbie miejsc – to od warunków, w jakich rośnie ta roślina zależy także późniejszy smak, aromat czy wielkość tytoniu, a w związku z tym cygara. Oto kilka najbardziej znanych krajów, gdzie uprawiany jest tytoń i tworzone są cygara:

  • Kuba – tytoń cygarowy pochodzący z tego kraju uznawany jest za najlepszy. Roślinę tę uprawia się tam głównie w regionie Vuelta Abajo – charakteryzuje się ona intensywnym smakiem i kuszącym aromatem. Ważnym miastem na tytoniowej mapie Kuby jest Hawana – w jej pobliżu umiejscowionych jest najwięcej fabryk, które produkują cygara. Marki kubańskich cygar to min. Montecristo, Cohiba, Trinidad, Punch, Quintero, Partagas, Fonseca.
  • Nikaragua – doskonałe warunki uprawy tytoniu i najlepsi fachowcy w dziedzinie tworzenia mieszanek (wytwórnia My Father Cigars) to największe zalety tego kraju. Marki cygar z Nikaragui: Don Papin Garcia, Tatuaje, La flor de Las Antilias, La Reloba, Quorum, NUB, Oliva, Jose Marti itd.
  • Dominikana – dominikański tytoń uprawiany jest głównie w okolicach Santiago, tam także znajduje się wiele fabryk cygar. Główne marki dominikańskich cygar to: Macanudo, Davidoff, Gurkha, Dunhill, El Credito, itd
  • Honduras – tutejsze cygara są intensywniejsze w smaku i bardziej wyostrzone aniżeli te z Nikaragui czy Dominikany. Smak honduraskiego tytoniu jeśli chodzi o bogactwo aromatów jest bardzo złożony i zaskakujący. Najbardzie populane cygara z Hondurasu to: CAO, Flor de Selva, Rocky Patel, Padilla, Torano.
  • Ekwador – również znany ze swoich wysokiej jakości roślin tytoniowych. Tamtejszy tytoń odznacza się delikatnym aromatem.
  • Indonezja – tu tytoń uprawia się głównie na Sumatrze.

USA – w produkcji tytoniu przoduje Connecticut, tamtejsze liście charakteryzują się średnim i łagodnym smakiem i aromatem.

Tytoń w Meksyku

Koniecznie trzeba też wspomnieć o tytoniu i cygarach z Meksyku. Co prawda nie jest on jeszcze tak bardzo popularny w Europie, chociaż Ameryka już dawno go pokochała, to tym bardziej zasługuje on na to, aby poświecić mu jak najwięcej uwagi. Smakosze cygar, którzy często tytułują się też jako aficionados (miłośnicy z języka hiszpańskiego), często wskazują na to, że cygara z Meksyku są dość kapryśne – nie zawsze smakują każdemu, ale można wśród tamtejszych marek natrafić na perełki, które są zupełnie inne od tych cygar cieszących się znaczną popularnością.

W niektórych regionach Meksyku tytoń jest rośliną naturalnie rosnącą tam od wieków – na to wskazuje historia, ponieważ wykorzystanie jej do palenia było znane już starożytnym Majom. Największym stanem Meksyku, gdzie hodowany jest tytoń, jest Veracruz niedaleko Zatoki Meksykańskiej w południowo-wschodniej części kraju. Tutaj rozciąga się dolina San Andreas, gdzie produkuje się także cygara klasy premium. Dolina ta posiada perfekcyjne warunki do uprawy tytoniu, odznacza się żyzną wulkaniczną glebą, która podobna jest do tej w regionie Vuelta Abajo na Kubie.

Najczęściej uprawianą odmianą tytoniu w Meksyku jest San Andreas Negro, która znana jest również jako San Andreas Morron, jest ona używana przede wszystkim jako zawijacz, czyli binder, i pokrywa, czyli wrapper w produkcji cygar. Uprawiane są tam także odmiany Mexican Sumatra i Connecticut. W smaku tytoń uprawiany w Meksyku jest nieco bardziej pikantny od tego z innym regionów świata. Zawdzięcza to podwyższonej zawartości nikotyny w liściach.

Marki meksykańskich cygar
Jednymi z najpopularniejszych marek meksykańskich cygar są między innymi: Del Paraiso, A. Turrent, Santa Clara 1830, Te-Amo, Mito de San Andres, Glorias de Espańa, Hoja de Mexicali, Don Chicho

Jest ich oczywiście znacznie więcej, w tym też należy wskazać na bardzo chętnie kupowane meksykańskie cygaretki, które również dostępne są, tak jak cygara, w wielu polskich sklepach.

Meksyk jest największym światowym producentem tytoniu, który eksportowany jest do innych krajów. Z meksykańskich liści przygotowuje się również jedne z najlepszych cygar na świecie. Chociaż niektórzy znawcy wskazują, że jakość meksykańskiego tytoniu obniżyła się na poziomie lat, to jednak nadal uprawiane są tam wyjątkowo dobre odmiany tytoniu, a wiele cygar pochodzących z Meksyku znalazło sobie wytrawnych wielbicieli na całym świecie.

Rody cygarowe w Meksyku
Meksyk także doczekał się kilku ważnych rodów cygarowych, które dzisiaj pod tym względem osiągają spore sukcesy. Pierwsza wytwórnia cygar w Meksyku rozpoczęła swoją działalność w roku 1830 – jej właścicielem był Octavio Carrión Carvallo. Umiejscowiona była w meksykańskim zagłębiu tytoniowym, czyli dolinie San Andreas. Biznes rozkręcał się dość powoli, ale w XIX wieku działał już prężnie, a po zakończeniu II wojny światowej tamtejsze uprawy i produkcja cygar zostały odnowione i do dzisiaj uprawa roślin i produkcja cygar idą w Meksyku pełną parą. Na chwilę obecną w kraju liczą się przede wszystkim cztery wytwórnie cygar.

Pierwszą z nich jest ta, która została założona przez nestora rodu Turrent. Jego historia sięga końców wieku XIX, kiedy Alberto Turrent przybył do doliny San Andres w Meksyku z Kuby. Zauważył on ogromny potencjał doliny San Andreas i postanowił rozpocząć tam produkcję cygar. To właśnie obecnie rodzina Turrent zarządza jedną z najbardziej popularnych meksykańskich marek cygar, a mianowicie Te-Amo czy A. Turrent.

Drugą co do wielkości i znaczenia wytwórnią, która została założona przez Octaviano Carrióna Sintę II w XIX wieku, jest Puros Santa Clara. Obecnie zarządca fabryki Jorge Ortiz Alvarez szczyci się produkcją takich marek jak Ejectivos, Valdez czy Hojo de Casa. Dużą popularnością cieszą się też cygara Santa Clara 1830 czy Aroma de Mexico for Villazon.

Dwa wymienione rody cygarowe Meksyku wytwarzają większość, ponieważ aż 97% cygar w całym kraju. Pozostała produkcja to domena dwóch mniejszych zakładów. Pierwszym z nich jest Tabacos la Victoria Fabrica de Puros Irene, który zajmuje się między innymi przygotowywaniem cygar pod takimi nazwami jak Irene Primera i Royal Blend. Drugą mniejszą fabryką jest Tabacos la Victoria – tutaj znane są cygara pod nazwą Miranda.

To czterej najwięksi gracze, gdy chodzi o meksykańskie cygara. W kraju działają również mniejsi producenci, jednak eksport ich produktów jest zaledwie promilem w porównaniu z tymi wcześniej opisanymi. Cygara wymienionych rodów to obecnie na rynku międzynarodowym naprawdę coraz bardziej liczące się propozycje, chociaż trzeba wskazać, że w porównaniu z innymi produktami tytoniowymi Meksyk jest nieco pomijany w czasopismach branżowych, nie tak łatwo jest również czasem znaleźć cygara meksykańskie w normalnych sklepach. Skąd może to wynikać?

Dlaczego meksykańskie cygara są tak niedoceniane?
O meksykańskich cygarach słyszy się niewiele. Trzeba wskazać, że to dla nich bardzo krzywdzące, tak samo dla tamtejszych rodów cygarowych, ponieważ sam tytoń z Meksyku jest jedyny w swoim rodzaju. Wskazuje się, że to miedzy innymi jego ostry smak może być powodem tego, że nie ma on tak wielu zwolenników i jest on niedoceniany. Niejednokrotnie zdarza się, że producenci cygar importujący meksykański tytoń ukrywają to, że stosują go w swoich wyrobach a to właśnie dzięki liściom z Meksyku całość cygara nabiera imponującego aromatu. Czy naprawdę jest się czego wstydzić?

Jak zostało już wcześniej wskazane, w Stanach Zjednoczonych meksykańskie cygara rzeczywiście cieszą się sporym powodzeniem i wybiera je coraz więcej osób. Moda ta jednak nie doszła całkowicie do Europy, gdzie nadal palacze cygar wybierają głównie te kubańskie, nikaraguańskie czy z Dominikany. Nie jest to jednak winą samej jakości tytoniu uprawianego głownie w meksykańskiej dolinie San Andreas, ponieważ tam warunki do tego są idealne. Jakie czynniki mogą mieć zatem jeszcze jakieś znaczenie?

Na mniejsze ogólnoświatowe znaczenie miała jednak także wpływ sytuacja w Meksyku w wieku XX, szczególnie epoka socjalizmu, która sprawiła, że przemysł cygarowy nieco wyhamował. Produkcja zmalała, a wraz z nią sprzedaż cygar z Meksyku na całym świecie, więc zostały one zwyczajnie zapomniane. Obecnie sytuacja prezentuje się znacznie lepiej – krajowi producenci tego wyrobu zrzeszyli się w związku Mexican Association of Cigar Manufactures, którego zadaniem jest przywrócenie znaczenia meksykańskim cygarom. Można przyczynić się do tego również samodzielnie, kupując je dla siebie.

Gdzie kupować dobre cygara (także z Meksyku)?
Gdy chcesz zaopatrzyć się w dobre cygara, w tym także te meksykańskie, wtedy musisz wybrać dobry sklep, gdzie będą one na ciebie czekały. Na szczęście w Polsce ma się do wyboru coraz więcej sklepów internetowych, gdzie można dokonać zamówienia cygar szybko i wygodnie. Dostępne są także cygara meksykańskie, w tym najbardziej popularne marki takie jak Te-Amo, A. Turrent, Del Paraiso i kilka innych. Nie należą one do bardzo drogich, więc nic nie szkodzi sprawdzić, co mogą one zaoferować.

Meksykańskie cygara odznaczają się wobec tego naprawdę niezwykłym aromatem, który jest unikalny i niepowtarzalny. Co prawda nie każdemu będzie on odpowiadał ze względu na swoją częstą pikantność, ale też może być on dla wielu wspaniałym odkryciem. Jeśli lubisz poznawać nowości, chcesz wyrobić sobie zdanie o meksykańskim tytoniu, wtedy masz do wyboru sporo produktów – być może któreś z nich będą mogły stać się dla ciebie ulubionymi?

Cygara meksykańskie w naszej ofercie:

Del Paraiso Blue
Del Paraiso Red

Del Paraiso Special Line

Del Paraiso Premium Line

Del Paraiso Tabaricos


 

 

polecam i zapraszam