Cygara Nikaraguańskie

Cygara z Nikaragui

Kraj najlepszych cygar

My Father El Centurion

Cygara kojarzą nam się przede wszystkim z tymi z Kuby. To właśnie tamtejsze wyroby są najbardziej popularne na całym świecie, ale uczciwie trzeba wskazać, że również i inne kraje pod tym względem są w stanie pochwalić się wysokiej jakości tytoniem, z którego tworzy się cygara doskonałej jakości. Jednym z krajów, który specjalizuje się w produkcji cygar, jest Nikaragua, więc przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, co tamtejsze wyroby mogą zaoferować. Warto wskazać, że chociaż nie mamy tu do czynienia w tym kraju z tak długą historią produkcji cygarowej, to jednak produkty pochodzące Nikaragui zyskują sobie coraz więcej wielbicieli na całym świecie. Również w Polsce możemy zdecydować się na to, aby zakupić cygara pochodzące z tego kraju. Odznaczają się one przede wszystkim mocnym i korzennym smakiem, są zatem pod tym względem inne od bardziej delikatnych cygar kubańskich. Dzięki temu że od wielu lat bardzo wielu specjalistów w dziedzinie tworzenia cygar z Kuby emigrowało do Nikaragui i tam kontynuowali swoją pasję cygara nikaraguańskie nie odbiegają jakością od kubańskich a wręcz w kwestii wykonania technicznego przewyższają Kubę.

Uprawa tytoniu w Nikaragui i produkcja cygar

Nikaragua jest państwem położonym w Ameryce Środkowej. Dokładnie zlokalizowana jest ona pomiędzy Hondurasem, który odgradza ją z północy, a Kostaryką, która jest na południu. Z jednej strony Nikaragua otoczona jest także wodami Morza Karaibskiego, z drugiej Oceanu Spokojnego. W Nikaragui panuje klimat równikowy, bardzo gorący i wilgotny, gdzie średnio miesięczna temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. To wszystko powoduje, że obecne są tam idealne warunki do uprawy tytoniu, co jest jednym z filarów tamtejszej gospodarki.

Nikaragua może pochwalić się żyznymi glebami, które bardzo podobne są do tych znajdujących się na Kubie, skąd pochodzi doskonałej jakości tytoń. Trzeba wskazać też, że niektóre z najlepszych gatunków nikaraguańskiego tytoniu pochodzą właśnie z odmian kubańskich – Habano i Ligero. Sam cygarowy biznes w Nikaragui również jest związany z Kubańczykami, którzy po przeniesieniu się do tego właśnie kraju postanowili otworzyć tam własne manufaktury cygar i rozpocząć ich produkcję.

Przez dość długi czas uprawa tytoniu i uprawa cygar nie była tam na najwyższym poziomie. Wszystko miało związek z wewnętrznymi niepokojami, a dopełniały tego katastrofy naturalne, które nie sprzyjały uprawie tytoniu w tym kraju. Dlatego też historia nikaraguańskich cygar rozpoczęła się dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, w tym czasie do Nikaragui przybyli specjaliści związani z cygarami, którzy byli na uchodźstwie z Kuby.

Dzisiaj Nikaragua zajmuje się produkcją jednego z najlepszych tytoni na całym świecie, który jest wykorzystywany przy produkcji różnego rodzaju cygar. Trzeba wskazać, że niektóre z nikaraguańskich marek mogą z powodzeniem konkurować z tymi kubańskimi i znajdują one naprawdę wielu wielbicieli na całym świecie. Wystarczy chociażby wskazać na cygara Don Pepin Garcia od Jose Garcii, które uznawane są przez znawców już za klasykę.

Gdzie dokładnie uprawia się tytoń w Nikaragui?

Jest kilka takich regionów, gdzie jest on najwyższej jakości. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Należy zwrócić uwagę na miasto Esteli, które jest tytoniową stolicą tego państwa. Położone jest ono na północy kraju, liczy sobie ponad 100 tysięcy mieszkańców i w dużej mierze to właśnie tam znajduje się najwięcej firm związanych z tytoniem i cygarami. Przede wszystkim trzeba wskazać na takie z nich jak My Fateher Cigars, Padron’s Cubanica, Segovia (Plasencia), Tabacalera Perdomo, NATSA czy też Kiki Berger’s Tabacalera Esteli, które są najbardziej popularne. Niedaleko położona jest też dolina Condega, tam również działa wiele fabryk i znajduje się sporo pól uprawnych tytoniu, między innymi jest to dom rodu cygarowego Felipe Gregorio. Również koniecznie trzeba wspomnieć o dolinie Jalapa, która także słynie z tego, że uprawia się tam najlepsze odmiany tytoniu.

Ważnym miejscem, gdzie uprawia się tytoń w Nikaragui, jest również dolina Jalapa położona tuż przy granicy. Tamtejszy mikroklimat bardzo przypomina ten, który znany jest w kubańskim regionie Vuelta Abajo. Tamtejsze liście tytoniu mają także swój wyjątkowy smak. Są one delikatniejsze niż te uprawiane w pozostałych regionach Nikaragui, między innymi świetnie nadają się jako owijacz do cygar.

Zatem Nikaragua ma naprawdę świetne warunku do uprawy tytoniu i także wykorzystują to tamtejsi plantatorzy. Obecnie znaczenie tytoniu z tego kraju stale się zwiększa. Coraz więcej firm zajmujących się produkcja cygar decyduje się na tytoń z Nikaragui. To wszystko sprawia, że staje się on naprawdę bardzo popularny na całym świecie i dużo osób docenia jego wyjątkowy smak i aromat.

Słynne rody cygarowe związane z Nikaraguą

Nikaragua dorobiła się również kilku znanych na całym świecie rodów cygarowych, które nadal kontynuują swoją pracę w tej dziedzinie. Wiele rodzin przybyło do tego kraju z Kuby, gdzie zajmowały się one właśnie uprawą tytoniu i produkcją cygar. Wraz z połączeniem wspaniałych warunków, jakie daje Nikaragua do uprawy tytoniu, tylko kwestią czasu było to, aby kontynuować spuściznę rodów.

Chyba najgłośniejszą rodzinną firmą w Nikaragui jest obecnie My Father Cigars którą prowadzi Jose Garcia z synem i córką. Dzieci tego Master Blendera biorą aktywny udział w tworzeniu nowych nikaraguańskich cygar. Rodzina Garcia produkuje także bardzo dużo cygar dla innych firm między innymi dla Ashton, Davidoff, Altadis, itd.

Warto wskazać także na rodzinę Padron. To właśnie ona mimo kiedyś niespokojnej sytuacji w Nikaragui zajmowała się produkcja jednych z najlepszych cygar. Także i dzisiaj cieszą się one bardzo dużą popularnością, więc można ich wypróbować, jeśli planuje się zasmakować w produktach właśnie z tego regionu.

Jedną z najbardziej znanych rodzin cygarowych związanych z Nikaraguą jest również rodzina Oliva. Rodzina ta założyła w latach trzydziestych ubiegłego wieku na Kubie firmę Oliva Tobacco Co. Angel Oliva, która trudniła się przygotowywaniem cygar. Rodzina z tego tytułu posiadała coraz większe profity. Między innymi liście do swoich cygar sprowadzała z Nikaragui. Dzisiaj także produkuje ona swoje wyśmienite cygara ale w Nikaragui.

To tylko wskazanie kilku ważnych osób i rodzin dla Nikaragui. Jest ich oczywiście znacznie więcej i powstają cały czas nowe firmy tworzące dzieła z tytoniu.

Cygara z Nikaragui

Nikaragua może wobec tego pochwalić się naprawdę bardzo interesującymi cygarami, a ich jakość wyznacza nowe standarty na elitarnym rynku cygar ręcznie zwijanych.

Do dyspozycji ma się wiele różnych marek cygar, między innymi warto wskazać na następujące:

To tylko znikoma część ze marek nikaraguańskich, których wyroby można zakupić także w polskich sklepach internetowych, więc warto poświecić nieco czasu na zaznajomienie się z nimi. Niektóre mają za sobą już bardzo długi okres przebywania na rynku cygarowym, inne dopiero powstały w ostatnich latach i wcale nie oznacza to, że są gorsze. Trzeba przy tym pamiętać, jak zostało już wcześniej mówione, że jakość cygar pochodzących z Nikaragui stale rośnie, wobec tego warto poświęcić nieco swojego czasu na to, aby się z nimi zapoznać, gdyż można wśród nich znaleźć wyjątkowy aromat, smak i coś, czym nie odznaczają się cygara pochodzące z innych krajów. Do prawdziwych rarytasów należą cygara Gurkha których metoda produkcji polega na jednorazowym stworzeniu doskonałej mieszanki z której powstanie określona/skończona ilość cygar, które nigdy później nie zostaną powtórzone. Tak więc każda skrzynka Gurkhi jest wyjątkowa i wiele pozycji zostaje indywidualnie numerowanych.

Specyfika cygar z Nikaragui

Liście tytoniu pochodzące z różnych krajów różnią się też swoim smakiem i aromatem, więc też w związku z tym różnią się cygara, które są z nich przygotowywane. Przykładowo cygara kubańskie mają średnią moc i charakterystyczny smak smak. Polecane są dla tych, którzy doceniają delikatny aromat. Z kolei odmiany tytoniu uprawiane w Nikaragui pod tym względem nadają tamtejszym cygarom inną specyfikę. Większość z nich ma zdecydowany, wyczuwalny aromat drzewno-skórzasty. Często też określany jest on jako korzenny, chociaż można również zauważyć słodsze nikaraguańskie cygara, które także znajdują na świecie wielu zwolenników. Tutaj już bardzo dużo zależy od tego, jakie marki cygar się wybierze, ponieważ każda firma pod tym względem jest w stanie zaoferować swoim klientom coś innego, przygotowując cygara o wyjątkowym smaku i aromacie, które są nie do podrobienia.

Cygara z Nikaragui zyskały sobie właśnie dlatego spore powodzenie i to zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Ich wyjątkowa specyfika sprawia, że w sklepach dostępnych jest na chwilę obecną naprawdę sporo odmian tych produktów, więc jeśli lubisz poznawać nowości, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować jakieś marki nikaraguańskich cygar. Na pewno ich zakupienie nie będzie stratą pieniędzy.

Gdzie zakupić cygara z Nikaragui?

Gdy pragniesz zaopatrzyć się w cygara z Nikaragui, w takim przypadku masz na to kilka rozmaitych sposobów. Możesz między innymi zdecydować się na to, aby zakupić je w sklepach internetowych, ale czekają też te stacjonarne trafiki (sklepy tytoniowe). Trzeba wskazać, że zapraszają zarówno sklepy w naszym kraju, jak i te za granicą. Często jest też tak, że w trakcie wakacji spędzonych w Ameryce Środkowej można zakupić dla siebie cygara, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze są one oryginalne, więc nie powinno się ich kupować, gdy są one bardzo tanie i wyglądają na takie, które nie są przygotowane z najwyższej jakości materiałów. Trzeba zatem pamiętać o tym, że najbezpieczniejsze jest zawsze zaopatrywanie się w cygara, które pochodzą z legalnych źródeł. Na szczęście sklepów jest sporo, jak zostało to wcześniej zaznaczone min. www.tabakonline.com, www.sklep-tytoniowy.abc24.pl

Możesz w nich znaleźć naprawdę ogromny wybór cygar pochodzących z Nikaragui, zarówno tych znanych marek, jak i tych nieco mniej popularnych. Najlepiej wówczas, gdy nie zna się ich jeszcze zbyt dobrze, kupować je na sztuki lub też w niewielkich pakietach, ponieważ wtedy będzie można o wiele łatwiej wybrać dla siebie te idealne.

Ile kosztują cygara z Nikaragui?

Jeśli interesuje cię zamówienie cygar z Nikaragui, wtedy możesz dokonać tego zatem na kilka sposobów, które zostały wcześniej wskazane. Ile jednak trzeba będzie za takie cygara zapłacić? Ostateczna cena zależy od tego, jakie z nich się kupi, a także tego, czy będzie to cało opakowanie (najczęściej cedrowe, ozdobne pudełko) gdzie cena pojedynczego cygara jest znacznie niższa od ceny gy kupujemy cygara ‘na sztuki’. Przeciętnie za jedną sztukę cygara z Nikaragui przyjdzie zapłacić od kilku do nawet trzydziestu złotych, a także nieraz rzadkie marki (Gurkha) poszczególne marki kosztują więcej. Popularne cygara Don Pepin Garcia, które są chętnie kupowane przez klientów, to wydatek około kilkunastu złotych, ale też można nieraz kupić je taniej, gdy upoluje się jakieś promocje czy rabaty ilościowe w sklepach.

Trzeba uważać na podróbki

Tak samo jak w przypadku innych wartościowych produktów, tak i cygara mogą być podrabiane. Trzeba wskazać, że dotyczy to przede wszystkim najbardziej znanych marek (osiągających wysoką sprzedaż i wysoka cenę), więc powinno się zachować ostrożność przy zakupie tego typu artykułów. Najlepiej wybierać sklepy internetowe, które mają ugruntowaną pozycję, są sprawdzonym sprzedawcą, i oferują pełen wachlarz obecnie dostępnych cygar na świecie.

Cygara z Nikaragui – warto spróbować!

Podsumowując, cygara z Nikaragui zdobywają dzisiaj coraz większą popularność. Czy dorównują one innym cygarom? Czy może przewyższają te z innych krajów? Wszystko zależy od tego, jakie ma się pod tym względem gust, oczekiwania i preferencje. Generalnie jest tak, że jeśli wybiera się dla siebie cygara, to każdy ma swoje ulubione smaki – jedni lubią coś bardziej ostrego, inni z kolei klasycznego. Zatem jeśli poszukuje się idealnych propozycji, trzeba trochę czasu na to poświecić (niema innej metody na wyłowienie ulubionej pozycji jak testowanie, sprawdzanie i szykanie dalej swojego ‘Złotego Grala’. Dużo osób na początek wybiera cygara kubańskie, które są w końcu już klasyką, ale też i tytoń pochodzący z innych krajów ma bardzo dobre opinie i zaczyna wypierać Kubę z jej dotychczas ugruntowanej pozycji. Właśnie tutaj trzeba wskazać na Nikaraguę, która zyskuje coraz większą popularność wśród amatorów palenia cygar i należy domniemywać że proces ten będzie się nasilał.

Ich aromat i smak zawdzięczamy wspaniałym warunkom uprawy tytoniu w Nikaragui, gdzie są one niemal identyczne jak w przypadku Kuby. To dlatego tytoń ten używany jest przez naprawdę bardzo wiele liczących się na świecie fabryk cygar. Co prawda przez długi czas gospodarka w Nikaragui była w naprawdę złym stanie, to jednak od kilkudziesięciu lat jest coraz lepiej i tamtejsza jakość tytoniu stale się polepsza. Również odpowiadają za to rody cygarowe, które stale inwestują w uprawę i swoje biznesy. Gdy zatem zależy ci na tym, aby zapoznać się z innymi cygarami niż tylko te z Kuby, to na pewno te nikaraguańskie powinny znaleźć się na szczycie twojej listy. Wybór marek i typów cygar, a w związku z tym też ich smaków i aromatów, kształtów i rozmiarów jest naprawdę bardzo duży. Warto w związku z tym zdecydować się na ich kupno i spróbowanie. Doceniają je ludzie na całym świecie, więc dlaczego też samemu nie sprawdzić, co ma w domenie cygar do zaoferowania Nikaragua…

polecam i zapraszam