Cygara Gurkha

Cygara
Gurkha CigarsIstota marki cygar „Gurkha Cigars” to swoista symbioza konserwatywnej historii brytyjskiego kolonializmu w Indiach i nowoczesnego, a za razem nietypowego spojrzenia na sposób produkcji i sprzedaży cygar.

Wszytko zaczęło się ponad 20 lat temu, gdy Kaizad Hansotia ,biznesmen z Miami działający w branży niezwykle luksusowych zegarków, podczas swojej podróży do Indii (kraju pochodzenia) nabył zestaw tajemniczych cygar Gurkha za śmieszną w jego mniemaniu sumę 143 dolarów. Miał to być jeden z wielu zakupów prezentów dla dobrych klientów zegarkowego biznesu, jednakże krok po koku Hansotia doszedł do decyzji, aby kupić firmę , a co za tym idzie markę Gurkha.  Okazało się , ze dobrzy klienci biznesu ‘zegarkowego’ polubili dobre cygara i tak z prezentu zrobiła się produkcja cygar. Hansotia podszedł do cygar jak do każdego luksusowego towaru , nie mogąc zrozumieć dlaczego cała cygarowa branża produkuje i sprzedaje cygara tak , jak robiono to dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt i sto lat temu. Pomysł  był prosty: krótkie, bardzo limitowane serie najwyższej jakości cygar. Dodatkowym atutem okazał się fakt wyjątkowego zmysłu Kaizada Hansotii do opakowania i w ogóle do marketingu.


Gurkha dzisiaj
Obecnie Gurkha ma w swoim portfolio około czterdzieści linii cygar, ze średnią produkcją od pięćset do tysiąca skrzynek dla każdej linii rocznie z tym że kilka pozycji zostało raz wytworzonych i proces ten nie zostanie nigdy powtórzony . Firma sama w sobie wyceniona jest na około 35 milionów dolarów, a klientami Gurkha Cigars są takie osobistości jak: książęta Arabii Saudyjskiej, Arnold Schwarzenegger pewnie 90% Hollywood z Harrisonem Fordem na czele. Najwyższa półka w produkcji Gurkha Cigars to HMR- His Majesty’s Reserve ( piętnastoletni wrapper Connecticut Maduro, dwunastoletni binder z Dominikany i dojrzewający w najlepszym koniaku filler), którego pudełko sprzedawane jest za ponad 15 tysięcy dolarów. W tym roku wyprodukowane zostały tylko 75 skrzynek , z czego 70 zostało już sprzedane.


Filozofia Kaizada Hansotii
Wszystko ma swoje granice. Jeśli wyprodukujemy tysiąc skrzynek, to wypada po 20 skrzynek na każdy stan USA. Skrzynki pojawią się i znikną. I właśnie o to chodzi…
Co roku Gurkha Cigars produkuje… źle się wyraziłem… tworzy kilka skrzynek niezwykłych cygar nazwanych Maharaja (Maharadża) w cenie pół miliona dolarów za „pudło”. W 2010 roku 3 skrzynki znalazły się w Rosji, Chinach i Indiach.


Historia marki cygar Gurkha
A skąd wzięła się nazwa cygar Gurkha? Otóż, Gurkhowie w imperium Brytyjskim wchodzili w skład dwóch formacji wojskowych: Indyjskiego Wojskowego Regimentu Gurkhów oraz Brytyjskiej Wojskowej Brygady Gurków i słynęli z brawury w walce i siły fizycznej. W efekcie w 19. Wieku stali się czymś w rodzaju sił specjalnych. Mieli jeszcze jeden atut. Jak nikt w Indiach umieli zwijać cygara z lokalnego tytoniu. I tak Brytyjczycy w hołdzie walecznym nepalski  wojownikom nazwali swe cygara „Gurkhas”. Hansotia  odświeżył i nadał żywotność marce.


Cygara Marketing
Teraz trochę o marketingu. Gdy Kaizad Hansotia wchodził na rynek z odświeżoną marką, większość firm sprzedawała swe cygara w kartonowych pudełkach i skrzynkach z cedru. Gurkha Cigars poszło pod prąd wprowadzając na przykład skrzynie z czerwonego mahoniu, lakierowane czerwonym lakierem fortepianowym , cygara z wykwintnymi, bogatymi w ornamenty obrączkami ze srebrnymi i złotymi akcentami. Marka super premium to nie tylko odjazdowe opakowanie, ale przede wszystkim powalająca na kolana mieszanka tytoniu. Tytoń do mieszanek , tzw. blendów, jest starannie wybierany z poszczególnych plantacji i sezonowany  od pięciu do dziesięciu lat. Z partii stu próbek tytoni dostępnych na rynku wybieramy jedną , dwie i pracujemy na odpowiednim zbalansowaniem, proporcjami by uzyskać smak i zapach pasujący do założeń. Bardzo ważnym składnikiem w mieszankach Gurkha Connecticut. Jest najlepszy z najlepszych – zwykł mówić Hansotia - w końcu (plantacje Connecticut) uprawiają tytoń konsekwentnie od ponad stu lat. Klimat jest tam fantastyczny, ziemia żyzna i bogata w mikroelementy. No i mają dość pieniędzy by kupić nawóz oraz by dać ziemi odpocząć , czyli stosować płodozmian.


Produkcja cygar
Gurkha Cigars produkuje cygara w Hondurasie, Nikaragui i na Dominikanie. Posiada duże centrum dystrybucyjne i skład celny w Miami. Okazuje się jednak, ze produkcja nie nadąża za zapotrzebowaniem, niby źle , ale każdy kij ma dwa końce, wzmaga to apetyt rynku. Nie przyśpieszamy produkcji cygar i nigdy nie będziemy tego robić.  Mówi Kaizad Hansotia- Jak cygara są gotowe do sprzedaży, wtedy są gotowe do sprzedaży. Hansotia wymyśla blendy do cygar Gurkha samodzielnie, czasami jednak, pozwala poeksperymentować swoim menadżerom do spraw sprzedaży. Rezultatem  takich eksperymentów są linie: Evil i Assassin. Są bardzo , ale to bardzo mocne. Powalą cię na kolana. Tylko dla wytrawnych palaczy cygar. - tak Hansotia określa efekty bardzo udanego eksperymentu.

Cygara Grand Reserve ( lekkie, do średniego), Shaggy ( ma orzechowo-owocowy smak) i Anniversario 1807 ( bardzo europejskie i kremowe) to najlepiej sprzedające się linie cygar Gurkha. Ale. Wbrew pozorom HMR, Archive, The Beauty i The Beast nie wypadają w rankingach sprzedaży źle. Wszystko ma swoje granice, które trzeba wypatrzyć, ale nie podchodzić do nich. Nie oczekujcie, że Hansotia  spocznie kiedykolwiek na laurach. Właśnie wprowadza limitowaną linię kawy i espresso.

Co roku Gurkha Cigars stara się wymyślić coś nowego. Staramy się ewoluować, zrobić cos w inny sposób niż reszta i to nas wyróżnia -  konkluduje Kaizad Hansotia.


Obecnie w polskich sklepach dostępne są:

Gurkha Royal Challenge

Wicked Indie
Red Witch

Rogue
Gurkha Assassin

Gurkha Cellar R 15Yr

Gurkha Cellar R 15Yr Limitada

Gurkha Cellar R 18Yr Especial

Gurkha Crest

Gurkha Ghost

Gurkha Grand Reserve

Gurkha Limited Edition

Gurkha Ninja

Gurkha Seduction

Gurkha Vintage Shaggy

Prize Fighter

Gurkha Evil
Gurkha Signature

Gurkha 125th Anniversary