My Father Cigars

My Father Cigars
Nikaragua, Esteli

My Father Cigars

Wśród miłośników cygar nieustającą popularnością cieszą się wyroby sygnowane nazwiskiem Jose „Pepin” Garcia. I nic w tym dziwnego, bo chociaż historia samej firmy jest stosunkowo krótka, to stoi za nią kilkadziesiąt lat najlepszych doświadczeń.

Don Jose „Pepin” Garcia urodził się na Kubie, w prowincji Villa Clara, w rodzinie plantatorów tytoniu i wytwórców cygar. Już w wieku 11 lat podjął pracę w należącej do jednego z wujków fabryce, by zaledwie dwa lata później przenieść się do wytwórni Felixa Rodrigueza. W ojczystym kraju „Pepin” przeżył 51 lat, przez cały ten czas parając się praktycznie wyłącznie skręcaniem cygar i komponowaniem aromatycznych mieszanek. Człowiek z takim doświadczeniem był po prostu skazany na sukces!

„Prawdziwy mistrz”, „idealna kompozycja smaków”, „cygara, w których zakochasz się od pierwszego wejrzenia – na zawsze” – tak o Garcii i jego wyrobach mówią aficionados. Oto dlaczego.


Mała Hawana
Po latach pracy Don Jose został wielokrotnie doceniony na Kubie. Do dziś uznawany jest tam za jednego z największych artystów w branży. Z najważniejszych osiągnięć warto tu przytoczyć między innymi:

- uzyskanie najwyższego możliwego stopnia wtajemniczenia, jaki może otrzymać torcedore, czyli osoba zajmująca się rolowaniem cygar; Garcia dorobił się tytułu „Master Roller” (czy też torcedore 8 Klasy), którego zdobycie zajmuje niektórym nawet 20 lat!
- zdobycie Nagrody za Produktywność – dzięki skręceniu 320 cygar w 4 godziny
- okrzyknięcie „nauczycielem wszystkich nauczycieli”

To zresztą tylko kilka  z długiej listy prestiżowych wyróżnień, którymi cieszyć się może bohater tej historii. Jedno jest pewne – jego dorobek i doświadczenie jest imponujące i to właśnie one doprowadziły do spektakularnego sukcesu „My Father Cigars”.

W 2001 roku Don Jose Garcia zdecydował się opuścić rodzinną wyspę. Początkowo wylądował w Nikaragui, by rok później trafić do USA. Historia popularnych cygar rozpoczyna się więc w roku 2002 (lub 2003 – różne źródła podają w tym wypadku różne daty), kiedy to „Pepin” z rodziną przeprowadził się do Miami, do dzielnicy Mała Hawana (ang. Little Havana). Tam założył mały sklepik i rozpoczął produkcję cygar na niewielką skalę.

Chociaż Don Jose na hermetycznej Kubie był już utytułowanym i znanym specjalistą, to w Stanach Zjednoczonych nie mógł liczyć na najmniejszą nawet rozpoznawalność. Jednak wytwarzane przez niego cygara charakteryzowały się tak wyjątkową jakością i smakiem, że wkrótce stały się bardzo znane wśród aficionados  na całym świecie. W 2008 roku Jaimie Garcia – syn legendarnego torcedore i równie utalentowany fachowiec – postanowił uhonorować dokonania swego ojca. Tak powstała klasyczna już linia „My Father”.


Od tatuażu do sukcesu cygara
Kiedy Pete Johnson, wielki miłośnik kubańskich cygar, poznał „Pepina”, wiedział od razu, że musi nawiązać z nim współpracę. Ponieważ Don Jose początkowo nie tylko skręcał własne cygara, ale też przygotowywał mieszanki dla innych wytwórców – szybko dał się do takiej kooperacji przekonać. Tak powstała pierwsza, prawdziwa marka produkowana przez Don Pepina. Jej nazwa – „Tatuaje” – pochodzi z języka hiszpańskiego (w którym oznacza po prostu tatuaż) i wprost nawiązuje do licznych tatuaży pokrywających skórę Johnsona.

Cygara „Tatuaje” produkowane są w fabryce El Rey de los Habanos w Miami, w pełni należącej do Garcii. W 2006 roku, podczas spotkania „Las Vegas Big Smoke Saturday”, Johnson wyraził się tak o Don Pepinie: „Kiedy odwiedzam zakład, czuję się jak dyrygent, ale to Pepin jest orkiestrą”.

Cygara „Tatuaje” odniosły olbrzymi sukces, co natychmiast zwróciło na Garcia’ę uwagę szerokiego grona koneserów cygar. Stąd droga do międzynarodowego sukcesu była już krótka. Zapotrzebowanie na doskonałe wyroby „Pepina” okazało się bowiem tak wielkie, że w 2006 roku mistrz zdecydował się na otworzenie kolejnej fabryki – tym razem w Nikaragui. Tabacalera Cubana S.A (TACUBA) zatrudnia dziś 62 „master rollerów” i produkuje ponad 3,5 miliona cygar rocznie!

„Tatuaje” to jednak tylko początek sukcesu. Olbrzymią rozpoznawalność oraz uznanie w oczach aficionados przyniosła firmie linia „My Father”. Te wyjątkowe cygara powstają na bazie starannie wyselekcjonowanych liści tytoniu uprawianego na własnych plantacjach w Nikaragui. Don Pepin uważa zresztą, że to właśnie tamtejszy klimat najbardziej przypomina warunki panujące na jego ojczystej wyspie, Kubie. W efekcie – nikaraguański tytoń najlepiej oddaje prawdziwy smak i zapach kubańskich cygar.


Kuba moja miłość
Don Jose „Pepin” Garcia to Kubańczyk z krwi i kości. Tam się urodził, tam wychował i tam zdobył całe – doprawdy imponujące i niemożliwe do przecenienia! – doświadczenie zawodowe. Nic więc dziwnego, że choć dziś tworzy swoje cygara poza granicami ojczystej wyspy, to najwyższą wagę przykłada do tego, aby we wszystkich wyrobach przekazać klientom olbrzymią miłość do Kuby.

Pierwsza, należąca do Don Jose fabryka nosiła nazwę El Rey de los Habanos. Tak również nazywa się jedna z najbardziej znanych i klasycznych linii cygar w portfolio firmy. Zdaniem ekspertów - po zapaleniu jednego z nich w powietrzu natychmiast unosi się potężna chmura „kremowego” dymu niosącego ze sobą ciepły zapach cedru. El Rey de los Habanos znakomicie się spalają, zaś popiół doskonale się trzyma. Cygara te są również wykonane w perfekcyjny sposób. Są namacalnym dowodem prawdziwego mistrzostwa i sztuką samą w sobie.

Sukces „Tatuaje” i kolejnych marek sprawił, że konieczne stało się uruchomienie jeszcze jednej fabryki. Nikaragua – którą zresztą Don Pepino doskonale znał – stała się logicznym wyborem. Zdaniem mistrza, jak padło to już wcześniej, to właśnie tamtejszy klimat najbardziej przypomina panujący na Kubie. W rzeczywistości – chociaż niewiele osób o tym wie – na plantacjach do Don Pepina należących uprawiany tytoń pochodzi z autentycznych kubańskich nasion.

Nic zatem dziwnego, że wielu aficionados stawiających dopiero pierwsze kroki w świecie cygar jest przekonanych, że produkty Don Jose Garcii… faktycznie pochodzą z Kuby!


Tajemnica smaku cygara
Każdy etap produkcji jest bacznie nadzorowany, a każde (pojedyncze!) cygaro - szczegółowo sprawdzane. Dopiero po przejściu tak ścisłej kontroli produkt otrzymuje ekskluzywny znak jakości i może trafić na rynek.

Niezmiernie istotny jest jednak przede wszystkim tytoń. Jako się rzekło – pochodzi on z umiejscowionych w Nikaragui plantacji, opartych na oryginalnych kubańskich nasionach. Sama uprawa również prowadzona jest w wyjątkowy sposób – zgodnie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem nestora firmy i w  poszanowaniu dla najlepszych kubańskich tradycji.

Chociaż Jose Garcia produkuje cygara pod swoim nazwiskiem, to o pomoc zwracają się do niego nawet najwięksi potentaci branżowi. Tak doskonałe walory mają tworzone przez niego wyroby.

Charakterystycznym znakiem cygar wywodzących się z ręki Garcii jest przede wszystkim ich lekko pieprzowy, ostry smak.  Koneserzy zgadzają się w swoich poglądach: Don Pepin jest prawdziwym mistrzem.


Ciekawe cygara
Wśród wielu linii cygar produkowanych w fabrykach Don Jose, warto bliżej przyjrzeć się przynajmniej kilku najbardziej wyjątkowym produktom. Pozwoli to dobrze zrozumieć ich charakter, a niezdecydowanym dotąd miłośnikom tytoniu – pomoże podjąć decyzję o spróbowaniu tych legendarnych już wyrobów.

Cygara DPG Series JJ’s
Powstały w kooperacji Don Pepina i jego syna Jamie Garcii. W pudełku z drewna cedrowego znajdują się 24 cygara, opatrzone charakterystyczną banderolą o czerwonych krawędziach. Najważniejsze są jednak oczywiście walory smakowe, a te zapewnia zwijacz Criollo, wkładka Corojo i Criollo oraz ewentualny owijacz Corojo. Wszystkie pochodzą – rzecz jasna – z Nikaragui.

Cygara Don Pepin Black Cigars
Produkowane są w fabryce w Nikaragui, opatrzone czarną banderolą i pakowane po 20 sztuk w cedrowe pudełka. Jest to prawdopodobnie najbardziej dostępna w sensie cenowym linia cygar Don Pepina. Za walory smakowe odpowiada tu przede wszystkim Habano Rosado.

Cygara Don Pepin Blue Cigars
Ich smak, to połączenie nuty kawowej i korzennej z lekko ziemistym nalotem. Mają unikalną konstrukcję, która zapewnia niezrównana satysfakcję z palenia aż do ostatniego momentu. Wkładka, to Corojo i Criollo, a owijacz – ciemne Corojo.

Cygara El Rey de los Habanos
Nie sposób pominąć tu oczywiście najbardziej klasycznej i najbardziej „kubańskiej” linii niezrównanych cygar Don Pepina El Rey de los Habanos - łagodnych, choć o bogatym smaku. Jako owijacz zastosowano tu nikaraguański Corojo Rosado Claro. Znawcy cenią sobie przede wszystkim doskonale zbalansowany posmak korzenny i wyraźnie wyczuwalną nutę cedru.

Cygara La Duena
To kolejna bardzo ciekawa linia produktów. Powstały dla córki „Pepina” jako ściśle limitowana seria, a przygotował je Pete Johnson – ten sam, który wraz z samym Don Jose Garcia’ą stworzył kultowe już pierwsze „Tatuaje”. Wkładka i zwijacz są tu tradycyjne oparte na tytoniu nikaraguańskim. Ewenementem jest natomiast użycie jako owijacza liści Connecticut Broadleaf – wzrastających w pełnym słońcu i charakteryzujących się lekko ziemistym, słodkawym posmakiem.

Cygara My Fader  Le Bijou 1922
Podobnie, jak La Duena, cygara te są wyjątkowo oryginalne. Tak jak My Father stworzone zostały przez syna Don Pepino dla uhonorowania jego osiągnięć, tak Le Bijou stworzył sam Don Pepin, aby uczcić swojego ojca. Określenie „Le Biju” oznacza po francusku „klejnot”, zaś 1922 jest datą urodzin Garcii Seniora. Cygara te opierają się wyłącznie na - pochodzącym z własnych upraw Don Jose – tytoniu z Nikaragui, a znawcy podkreślają, że ich smak jest po prostu niezapomniany.

Cygara My Father
Opisane powyżej linie cygar Don Pepina, to oczywiście tylko kilka wartych uwagi przykładów z bogatego katalogu wyrobów firmy. Chociaż wszystkie one cieszą się niezmiennym uznaniem wśród najbardziej zagorzałych aficionado, to przecież cała legenda w największym stopniu opiera się na niezrównanych My Father. Rocznie powstaje ich tylko 50 tysięcy sztuk, a produkowane są w fabryce Habanos w Małej Hawanie w Miami - czyli tam, gdzie cała historia miała swój początek. Stworzył je syn mistrza, Jamie Garcia – równie utalentowany i tak samo wielki pasjonat sztuki komponowania cygarowych smaków i aromatów. Nic więc dziwnego, że My Fathers są jego wyrazem najwyższego uznania dla kunsztu i dorobku ojca, Don Jose „Pepin” Garcii. Mieszanka My Father powstaje z uważnie wyselekcjonowanego tytoniu. Zwijacze i wkładki pochodzą z własnych, rodzinnych farm w Esteli w Nikaragui. To w tej linii po raz pierwszy użyto także – w charakterze owijacza – uprawianego w Ekwadorze Habano-Rosado. Chociaż liście tego tytoniu nie są całkiem gładkie (mają delikatne, widoczne „żyłki”), to charakteryzują się głębokim kolorem mlecznej czekolady z lekką, „oleistą” patyną. Zaciągając się cygarem jeszcze przed jego rozpaleniem poczujemy kompleksowy smak. Wielu palaczy określa go jako cynamonowy, niektórzy natomiast - jako połączenie miodu z melasą. Znawcy podkreślają też, że aromat My Father jest nieporównywalny z niczym innym. Po zapaleniu cygaro oferuje koneserom posmak lekko ziemisty i korzenny, który – w miarę palenia – przesiąka bogatą nutą mokki, przeplatanej „warstwami” drewna, skóry i espresso. Co ciekawe – znawcy uważają, że walory wyrobów z tej linii czynią je prawdopodobnie najbardziej uniwersalnymi cygarami świata. Oznacza to, że niemal każdy aficionado z miejsca je polubi! Prawdziwym dziełem sztuki jest też sama banderola, którą opatrzone jest każde cygaro z serii. Widnieje na niej symbol „MF” (od My Father) pod którym znajduje się napis Garcia&Garcia.

Sukces cygar My Father był tak wielki, że dziś firma Don Jose „Pepin” Garcii nosi ich nazwę. To jednoznacznie podkreśla talent, doświadczenie i perfekcję zarówno Don Pepina, jak i jego syna.


Amerykański sen
Historia Don Pepina jest prawdziwym ziszczeniem mitycznego, amerykańskiego snu. I to już w XXI wieku, a więc w czasach, kiedy Stany Zjednoczone powoli zaczynał dotykać kryzys gospodarczy. Sukces „My Father Cigars” pokazuje jednak, że nawet w okresach słabej koniunktury prawdziwy talent – wsparty szczerą pasją – zawsze się przebije.

Bo dla Don Jose „Pepin” Garcia cygara to nie tylko kariera zawodowa, ale przede wszystkim pasja, miłość i sposób na życie. Zarówno w „okresie kubańskim”, jak i „amerykańskim” mistrz poświęcił bowiem cygarom prawie każdy aspekt samego siebie.

Motto firmy brzmi: „sztuka, tradycja i kubański styl” (ang. „the art, tradition and style of Cuba”). Cygara produkowane przez rodzinę Garcia są bez wątpienia najbardziej „kubańskimi” ze wszystkich wytwarzanych poza terytorium wyspy.

Kuba i miłość do rodzinnych korzeni przejawia się zresztą we wszystkich aspektach „My Father Cigars”. Począwszy od hodowli tytoniu, poprzez proces produkcji, na kontroli jakości i pakowaniu skończywszy. Państwo Garcia są po prostu dumni ze swojego pochodzenia, a doceniają to aficionado na całym świecie.

Wszystkie wytwarzane przez Don Pepina i jego rodzinę cygara powstają w zgodzie z najlepszymi tradycjami kubańskimi, a nadrzędnym celem jest jak najdoskonalsze odtworzenie kultowego, kubańskiego smaku bez użycia pochodzącego stamtąd tytoniu. Wrażenia i opinie koneserów potwierdzają w praktyce, to co Don Jose wiedział od samego początku – odpowiednio hodowany i rygorystycznie selekcjonowany tytoń z Nikaragui (oraz czasami z Ekwadoru Connecticut – na owijacze) sprawdza się w tej roli doskonale.

Cygara Don Pepina nieustannie zdobywają zaszczytne laury i są klasyfikowane na najwyższych pozycjach najważniejszych rankingów. Od lat prestiżowy magazyn „Cigar Aficionado” zamieszcza je na swojej liście „25 Najlepszych Cygar Roku”.

„Każde cygaro powstające w naszych fabrykach opatrzone jest ekskluzywną pieczęcią gwarantującą jego jakość. Każdy etap procesu produkcji wspieram swoim osobistym nadzorem. Wszystkie to, wraz z powstającymi wciąż nowymi liniami cygar i ulepszaniem tych już będących na rynku, wynika z naszego zobowiązania wobec Was” – pisze sam Garcia na oficjalnej stronie internetowej El Rey de los Habanos.

„My Father Cigars” to jednak nie tylko historia Don Jose Garcii. To także wspaniała, budująca serca i wzruszająca opowieść o poszanowaniu tradycji rodzinnych, przywiązaniu do rodowych korzeni i relacji ojca z synem. Jeśli dla kogoś faktycznie ziścił się mityczny amerykański sen, to właśnie Don Jose „Pepin” Garcia jest tym kimś.

El Rey de los Habanos oraz Tabacalera Cubana S.A to spełnienie marzeń chłopca, który swoje pierwsze cygaro skręcił w wieku 11 lat. Chłopca, który całe swoje życie poświęcił tylko jednemu celowi: tworzeniu jak najlepszych cygar. Po to, by każdy na świecie mógł poczuć i zrozumieć chociaż w niewielkim stopniu kubańską duszę.

Cygara powstające w My Father Cigars z naszej oferty:

My Father Classic
My Father Connecticut

My Father Le Bijou

Don Pepin Azul

Don Pepin Cuban

Don Pepin JJ

El Centurion

Flor de las Antillas

Jaime Garcia

La Antiguedad

La Duena

La Reloba

Ambos Mundos

El Suelo

El Triunfador

Fausto

L'Atelier

La Casita Criolla

La Riqueza

Surrogates

Tabacos Baez

Tatuaje

Tatuaje Anniversary

Tatuaje Havana

Tatuaje Tattoo

Trocadero
Ortega


 

 

polecam i zapraszam