CAO Pilon

CAO Pilon


Cygaro CAO Pilon zadebiutowało w świadomości publicznej na targach IPCPR (International Premium Cigar & Pipe Retailers) w 2015 roku. Jego regularna produkcja rozpoczęła się w sierpniu i po dziś dzień ma miejsce w fabryce Scandinavian Tobacco Group w Esteli (Nikaragua).


Nazwa blendu wzięła się od potocznego określenia formy fermentacji liści tytoniu. Obecnie liście poddawane są fermentacji w strukturze zwanej BURRO – ich stos układany jest na prostokątnej podstawie, co sprawia, że procesowi fermentacji poddać można jednocześnie znacznie większą ilość tytoniu. CAO Pilon jest układem radialnym, co powoduje, że temperatura wewnątrz rośnie znacznie wolniej, niż w przypadku burro. Jest to jednak technika dużo starsza, co przykuło uwagę i zaintrygowało Ricka Rodrigueza, oraz Agustina Garcię, którzy są odpowiedzialni za koncepcję tego cygara. Studiowali wspólnie tą sięgającą XIX wieku kubański system fermentacji. Udoskonalenie tej niemalże zapomnianej techniki zajęło mistrzom kilka lat, jednak doszli ostatecznie do efektów, które pozwoliły im osiągnąć cel – uhonorować kubańską tradycję, bez której świat cygar wyglądać mógłby dziś zupełnie inaczej.


Cygaro CAO Pilon powstało z połączenia tytoni z Nikaragui (filler i binder), oraz ekwadorskiego Habano (wrapper) – tytoniu pochodzącego z nasion kubańskich, wysianych na ekwadorskiej ziemi. To właśnie te liście przeszły proces fermentacji w strukturze pilon i wokół tego wrappera Rodriguez i Garcia zbudowali blend cygara. Sama fermentacja musiała trwać niezwykle długo, gdyż barwa okrywy jest ciemna, w odcieniu kawy palonej na styl włoski. Liść jest oleisty, a żylastość umiarkowana. Pilon jest pięknie zwinięty, łączenia na wrapperze niemal niewidoczne, podobnie potrójny kapturek (również tradycyjny styl kubański). Ring (pierścień) cygara jest spory, ale taką też ilość informacji zawiera. Poza nazwą marki, oraz linii znajdziemy na nim dane dotyczące formatu samego cygara, co nie jest często spotykane, kraje pochodzenia tytoni z poszczególnych warstw (filler/binder/wrapper), informację mówiącą o ograniczonej ilości produkcji (lote pequeno), oraz nazwisko Ricka Rodrigueza, który sygnuje ten projekt. Całość jest wykończona grafiką samego stosu fermentacyjnego.


CAO Pilon jest cygarem o świetnej konstrukcji i ciągu. Otwarty, na sucho atakuje czekoladą, ziemistością i przyprawami. Po rozpaleniu niewiele z tego się zmienia - dochodzą prażone orzechy, zaskakuje jednak balans samych smaków. W miarę palenia rośnie kremowość dymu, przewija się ton cedrowy, oraz kawa. Pilon to cygaro, którego moc mieści się nieco powyżej średniego poziomu i cierpliwie palone nie zaatakuje nas temperaturą, czy ostrością nawet w ostatniej tercji.


Pilon to cygaro, którego trudno nie lubić. Jego popularność sprawiła, że blend wszedł do klasycznej linii CAO. Pilon dostępny jest w 3 formatach: Robusto, Corona, i Toro i występuje w drewnianych (cedr) opakowaniach zbiorczych mieszczących 20 sztuk.

Cygara CAO Pilon w naszej ofercie:
·  CAO Pilon Corona
·  CAO Pilon Robusto
·  CAO Pilon Toro
·  CAO Pilon Corona (20 cygar)
·  CAO Pilon Robusto (20 cygar)
·  CAO Pilon Toro (20 cygar)


Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem cygar CAO Pilon w Polsce.